Siedzący tryb życia jest niebezpieczny dla naszego zdrowia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Badania pokazują, że siedzący tryb życia jest niezwykle niebezpieczny dla zdrowia i drastycznie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Dane zebrane przez naukowców z Wielkiej Brytanii pokazują, że choroby spowodowane przez siedzący tryb życia kosztują państwo 700 milionów funtów rocznie.

 

Naukowcy z Queen's University Belfast i Ulster University przyjrzeli się obciążeniom finansowym, spowodowanym siedzącym trybem życia. Porównano dane dotyczące cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia oraz nowotworów z wydatkami National Health Service w Wielkiej Brytanii. W latach 2016–2017, NHS wydało łącznie 424 mln funtów na leczenie chorób układu krążenia, 281 mln funtów na cukrzycę typu 2 oraz 30 mln funtów na raka jelita grubego. Łączna kwota przeznaczona na leczenie tych chorób oraz raka macicy i raka płuc, wyniosła 800 milionów funtów.

 

Około 11,6% wszystkich zgonów w Wielkiej Brytanii w 2016 r. było związanych z siedzącym trybem życia. Warto również zauważyć, że znaczna część populacji może cierpieć z powodu więcej niż jednego schorzenia jednocześnie. Na przykład, 30% osób z cukrzycą typu 2 będzie także chorować na choroby układu krążenia.

Naukowcy wskazują na potrzebę finansowania przez rząd kampanii społecznych, mających na celu zwiększenie aktywności wśród populacji. Jednocześnie, jak podkreśla dr Keith Diaz, ekspert medycyny behawioralnej z Columbia University, brak skutecznej interwencji w tej kwestii może wynikać z obaw, że tego typu kampanie zmniejszą wydajność pracy.

 

Badacze zalecają wprowadzenie większej ilości ruchu do codziennego trybu życia oraz wykonywanie krótkich ćwiczeń w przerwach od pracy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj