Siedzący tryb życia przyspiesza biologiczne starzenie się

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Brak aktywności fizycznej, ciągłe przesiadywanie przed ekranem telewizora/komputera, niezdrowe odżywianie - to wszystko przyspiesza proces starzenia się. Badania potwierdzają, że komórki osób preferujących siedzący tryb życia są biologicznie starsze o 8 lat w porównaniu do tych, którzy są bardziej ruchliwi.

 

Badania, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego wykazują, że u osób starszych, które większą część dnia spędzają w trybie siedzącym, telomery, tj. zakończenia chromosomów, stają się krótsze. Komórki szybciej zaczynają się starzeć i obumierać, niż u osób preferujących aktywniejszy tryb życia.

"Nasze badanie wykazało, że komórki starzeją się szybciej przy siedzącym trybie życia. Wiek metrykalny nie zawsze pokrywa się z wiekiem biologicznym" - powiedział dr Aladdin Shadyab.

Analizując dane dotyczące około 1500 kobiet w wieku 64-95 lat, chodzących przez siedem dni z wbudowanym akcelorometrem zauważono, że kobiety, które dłużej siedziały, nie miały krótszych telomerów, jeśli ćwiczyły przynajmniej 30 minut dziennie.

 

Regularne uprawianie sportu nie tylko zapewni nam dłuższe życie, ale także wpłynie na poprawę naszego samopoczucia. Nie trzeba od razu zostawać sportowcem - wystarczy nawet krótka gimnastyka. Codzienne ćwiczenia należy uzupełnić o zdrową, bogatą w witaminy dietę.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj