Siła ukryta w aloesie. Substancje aktywne istotne dla Twojego zdrowia i urody

Image

Źródło: pixabay

Olbrzymie znaczenie aloesu w leczeniu i pielęgnacji jest powszechnie znane od lat. Tradycja kulturowa wspomina o medycznym i kosmetycznym wykorzystaniu tej rośliny jeszcze w czasach antycznych, gdy ratowała życie Aleksandra Macedońskiego, ugodzonego zatrutą strzałą lub sprawiała, że o piękności Królowej Kleopatry słyszeli ludzie w całym znanym ówcześnie świecie. Aloes od wieków jest znany jako remedium na choroby skórne, problemy z odpornością lub kłopoty gastryczne. Stosuje się go również dla zachowania pięknego i młodzieńczego wyglądu. Był on używany w tym celu od lat.

W czasach gdy uczeni nie mieli dostępu do współczesnych badań, opierali się głównie na obserwacji i nabywanym z wiekiem doświadczeniu. Jednak już wtedy wiedzieli, że aloes jest szczególnym produktem, pełnym drogocennych substancji. Nie bez powodu w Mezopotamii był nazywany krwią bogów, a w Egipcie magiczną krwią roślin, która gwarantowała wieczną młodość i życie po śmierci.

Obecnie sposobów na zbadanie właściwości aloesu jest wiele. Z każdym rokiem pojawiają się kolejne opracowania, pokazujące nowe zastosowania oraz ścieżki rozwoju dla przemysłów, wykorzystujących aloes. W tym momencie do najpopularniejszych należą branże spożywcze, kosmetyczne i medyczne, jednakże wciąż szuka się nowych możliwości.

Nowoczesne doświadczenia i badania pozwalają dokładnie określić, co tak naprawdę jest wyjątkowego w aloesie. Poniżej pokazujemy najcenniejsze substancje, które wpływają na aktywne działanie tej niesamowitej rośliny.

Co kryje pod sobą aloesowa skóra?

Aloes to rozbudowana grupa sukulentów, w której wyróżnia się ponad 500 zróżnicowanych odmian. Do roślin najczęściej stosowanych w przemyśle spożywczym i kosmetycznym zalicza się aloe barbadensis. W jego składzie odkryto olbrzymią ilość substancji aktywnych, które wpływają w znaczący sposób na regulację pracy większości układów naszego ciała. Jakie są najważniejsze składniki, znajdujące się w aloesie?

Kwasy tłuszczowe stanowią jeden z istotniejszych elementów. Spośród tych, występujących w aloesie zwyczajnym, warto wymienić choćby kwas: linolowy, mirystynowy, kaprylowy i stearynowy. Do czego są nam one potrzebne? Do ich najważniejszych zastosowań zalicza się działanie przeciwzapalne, ochronę kości i stawów przed uszkodzeniami i degradacją, a także obniżanie cholesterolu we krwi.

Drugą grupą składników o olbrzymich i zróżnicowanych właściwościach są aminokwasy, szczególnie te egzogenne, których nasz organizm sam nie jest w stanie wytworzyć, a które są niezbędne dla zachowania prawidłowego procesu odżywiania człowieka. W aloesie znajduje się aż 18 spośród 22 aminokwasów, które mogą pojawiać się w żywności. Stanowi to olbrzymią ilość, czyniąc z tej niepozornej na pierwszy rzut oka rośliny najprawdziwsze superfood.

Oprócz kwasów i aminokwasów w aloesie występują również polipeptydy, czyli substancje wielkocząsteczkowe, które hamują rozwój grzybów oraz przeciwdziałają procesowi hemaglutynacji, czyli zlepiania się erytrocytów. Zjawisko to może być spowodowane przez pojawienie się w organizmie niektórych rodzajów bakterii i wirusów, które aloes skutecznie zwalcza.

Oddzielną rodziną związków są antrachinony (między innymi emodyna i aloeemodyna), które stymulują jelita do pracy, a także odpowiadają za aktywność przeciwzapalną. Oprócz tego substancje te są znane od lat jako niezbyt intensywne środki przeczyszczające, które z powodzeniem stosuje się przy uciążliwych i długotrwałych zaparciach. Należy jednak dawkować roztropnie ich ilość, gdyż zbyt obfite stosowanie może prowadzić do nieprzyjemnych skutków niepożądanych.

Oba wymienione antrachinony mają właściwości mocno antyoksydacyjne, dzięki czemu skutecznie usuwają rodniki, przyczyniając się do spowolnienia procesu starzenia i utrzymania młodzieńczego wyglądu przez długi czas.

Ilość i jakość – aloesowe superfood

W przypadku aloesu możemy mówić o niesamowitym zestawieniu olbrzymiej ilości substancji aktywnych, które na dodatek wykazują niezmiernie mocne działanie, bardzo pozytywnie oddziałujące na ludzkie zdrowie. Preparaty na bazie tej rośliny można przyjmować doustnie lub zewnętrznie, na skórę. W obu przypadkach pomagają w leczeniu licznych chorób oraz uzyskaniu zdrowego i pięknego wyglądu. Z tego też powodu trudno się dziwić, że aloes jest z nami od tak dawna i zdecydowanie będzie z nami przez kolejne dziesięciolecia.

Jeśli również jesteś pod wrażeniem zróżnicowanych właściwości aloesu i chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tej rośliny, serdecznie zapraszamy do odwiedzenia strony: https://najlepszyaloes.pl

 

 

Ocena: