Skąd biorą się koszmary?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Profesor Ames Pagel z Uniwerystetu Medycznego w Kolorado twierdzi, że jest kilka różnych rodzajów przerażających snów, które mogą występować we wszystkich fazach snu, natomiast nie wszystkie są klasyfikowane jako koszmary senne.

 

Napady lęku w nocy mają tendencję do pojawienia się w połowie cyklu snu, gdy sen jest głęboki. Nie mają zwykle wyraźnej formy, czy fabuły, powodują jednak nagłe przebudzenie z intensywnym i niewytłumaczalnym uczuciem strachu. Z kolei koszmary, występują podczas szybkich ruchów gałek ocznych (w fazie REM), która występuje na końcu cyklu snu. Według Pagel'a, koszmary senne mają przerażającą historię i są bardzo powszechne, dotykają prawie wszystkich ludzi na pewnych etapach ich życia – szczególnie w okresie dzieciństwa i dojrzewania.

Pagel twierdzi, że przerażających snów można się spodziewać od czasu do czasu, szczególnie jeśli mamy doświadczenie czegoś niepokojącego w ciągu dnia, jak oglądanie horroru. Bardziej problematyczne jest, jeżeli koszmary przeradzają się w zaburzenie, które często powstrzymuje prawidłowy sen i wywołuje niepokój podczas zasypiania. Zespół stresu pourazowego został uznany za jedną z głównych przyczyn zaburzeń sennych, ludzie po traumatycznych doświadczeniach są często nękani przez lęk i niepokój, szczególnie podczas snu. Niedawne badania wykazały, że około 80% cierpiących na stres pourazowy, ma regularne koszmary senne.

Leki, które zakłócają pracę hormonów i neuroprzekaźników, które regulują sen REM, mogą również prowadzić do zaburzeń snu, a osoby z zaburzeniami psychicznymi są dodatkowo podatne na koszmary. Dodatkowo, u osób z koszmarami sennymi zaobserwowano nieprawidłowości w aktywności neuronalnej. Ciało migdałowate, które steruje między innymi lękiem, okazało się być nadmiernie aktywne u osób skarżących się na stałe koszmary.

 

"Sny są po prostu informacją zwrotną o tym, jak funkcjonuje nasz mózg, a koszmary w jeszcze większym stopniu przekazują, co dzieje się w ludzkiej głowie" – Twierdzi Pagel – "Zatem koszmary, zamiast szkodzić, mogą nam pomóc zrozumieć własną psychikę i być rozwiązaniem wielu wewnętrznych problemów".

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Ewelina Pajdak

Tak? To ciekawe ja bym wolała

Tak? To ciekawe ja bym wolała gdyby Ktoś przekazał prawdę o mnie twarzą w twarz używając zwykłych prostych słów aniżeli smażył moje receptory nerwowe i mózg przez kilkanaście miesięcy doprowadzając do bezdomności i pozbawiając pracy i zwykłego normalnego życia przy pomocy urządzeń do psychotronicznych tortur.. nie wiem czy jest Ktoś co się na to nabierze ale ok.. naukowcy to naukowcy.. większość z nich współpracuje z ludźmi.. rządnymi władzy którzy myślą że na czyimś nieszczęściu i na wypowiedzianych słowach osiągną coś co się nie należy.. coś co jest albo było NALEŻNE komuś innemu..

0
0

Skomentuj