Skany mózgu pozwolą przewidzieć, czy nastolatkowie wpadną w nałóg narkotykowy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Międzynarodowy zespół naukowców uważa, że badania mózgu pozwolą przewidzieć czy młodociane osoby wpadną w nałóg narkotykowy.

 

Badacze pracowali z tysiącem 14-latków, oceniając ich impulsywność oraz inne cechy osobowości związane z przyszłym planem badań. Przeprowadzano testy behawioralne i wykonywano prognozy, które miały przewidywać na podstawie poszczególnych cech osobowości, czy dana osoba będzie miała skłonności do sięgnięcia po narkotyki.

 

Po upływie czasu, badacze stwierdzili, że udało im się dokładnie przewidzieć, że dwie trzecie nastolatków będzie nadużywać narkotyków w ciągu następnych dwóch lat po badaniu. W nowym eksperymencie, poproszono 144 nastolatków z Europy o wypełnienie kwestionariuszy osobowych oraz testów behawioralnych, oceniających ich impulsywność, otwartość na nowe doświadczenia i chęć „poszukiwania”.

 

Nastolatkowie, którzy zażywali narkotyki, mieli zmniejszoną aktywność w ośrodkach nagrody, znajdujących się w mózgu. Autorzy badania sugerują, że może to oznaczać hamowanie przez narkotyki aktywności mózgu lub odwrotnie, mniejsza aktywność w obszarze nagrody skłania do brania narkotyków.

 

„Jest to dopiero pierwszy krok w kierunku opracowania czegoś bardzo użytecznego” – powiedział Brian Knutson, profesor psychologii na Uniwersytecie Stanford. Ostatecznym celem badania ma być diagnoza kliniczna na indywidualnych pacjentach.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj