Skatalogowano wirusy najniebezpieczniejsze dla ludzi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Przyczynami wielu niebezpiecznych chorób ludzkich są wirusy, które pierwotnie odkrywano wśród zwierząt. Obejmują one na przykład typy ludzkiego wirusa niedoboru odporności: źródłem HIV-1 są szympansy, a HIV-2 jest najbliżej wirusa, który atakuje małpy. Niektóre z wirusów Ebola również początkowo wykrywano u małp. Badanie chorób wirusowych u zwierząt jest ważnym krokiem w kierunku zapobiegania chorobom u ludzi.

 

 

Międzynarodowa organizacja EcoHealth Alliance opracowała katalog wirusów zwierzęcych, które w przyszłości mogą stanowić zagrożenie dla ludzi. Aby to zrobić, naukowcy stworzyli bazę danych zawierającą 754 gatunki ssaków i 586 wirusów. W bazie danych ustalono, które wirusy mogą zainfekować pewne gatunki zwierząt. 45% badanych wirusów występuje u ludzi, z czego 72% można znaleźc także wśród zwierząt.

Badacze zidentyfikowali gatunki dotknięte największą liczbą wirusów. Następnie, używając modelu statystycznego GAM (generalized additive model), zidentyfikowano szereg czynników, które powodują, że owe gatunki są podatne na zarażenie wirusem. Uwzględniono przyczyny środowiskowe i cechy filogenetyczne gatunków. Prawdopodobieństwo ryzyka zarażenia obliczono nie tylko dla poszczególnych gatunków, ale także dla większych grup taksonomicznych – rzędów.

 

Naukowcy doszli do wniosku, że najbardziej prawdopodobnym źródłem niebezpiecznych dla ludzi wirusów są nietoperze. Szansa na przeniesie wirusa z nietoperza na człowieka jest największa w Ameryce Południowej i Środkowej. Naczelne z krajów Ameryki Środkowej, Afryki i Azji Południowo-Zachodniej zajęły drugie miejsce w rankingu. Gryzonie Ameryki Północnej i Południowej oraz Afryki Środkowej znajdują się na miejscu trzecim.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Skomentuj