Składnik występujący w oliwie z oliwek zmniejsza ryzyko wystąpienia guza mózgu

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Spożycie oliwy z oliwek ma korzystny wpływ na nasze zdrowie m.in. hamuje rozwój miażdżycy tętnic czy zmniejsza stężenie cholesterolu. Ostatnio odkryto jednak jeszcze jedną zaletę oleju roślinnego - obniża ryzyko powstania guza mózgu. 

 

Przeprowadzono badanie na kwasie olefinowym, który jest głównym składnikiem oliwy z oliwek. Okazało się, że może on przyczyniać się do zapobiegania rozwoju nowotworu, a wszystko to dzięki temu, że kwas olefinowy powoduje, że białko MSI2, które jest obecne w komórkach nie wstrzymuje wytwarzania mikro-RNA - miR-7. Oddziałując na funkcjonowanie konkretnych genów, miR-7 powstrzymuje zaś powstawanie guzów mózgu.

"Podczas gdy nie możemy jeszcze powiedzieć, że dieta bogata w oliwę z oliwek pomaga w zapobieganiu powstawania guzów mózgu, nasze badania sugerują, że kwas olefinowy może wspomagać produkcję molekuł antynowotworowych, mając za podstawę komórki hodowanych w laboratorium [...] Dalsze badania pozwolą określić rolę, jaką oliwa z oliwek może odgrywać w korzyściach dla zdrowia mózgu" – mówi Gracjan Michlewski, główny kierownik badania z University of Edinburgh.     

Autorzy czasopisma Journal of Molecular Biology umieścili w nim wyniki najnowszego eksperymentu i opisali możliwe terapie, które opierają się na wykorzystaniu oliwy z oliwek.  

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj