Skóra mężczyzn lekiem na bezpłodność

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com
W przyszłości niepłodni mężczyźni najprawdopodobniej będą mogli zdobyć nasienie "laboratoryjne", które będzie produkowane w dość prosty sposób. Zespół biologów stworzył plemniki, wykorzystując komórki macierzyste od niepłodnych mężczyzn i wszczepiając je myszom.

 

Azoospermia polega na całkowitym braku plemników w ejakulacie, w wyniku czego mężczyzna staje się niepłodny. Jednak, jak wynika z publikacji zamieszczonej w czasopiśmie Cell Reports, ratunkiem może okazać się nowa metoda produkcji spermy w warunkach laboratoryjnych.

 

W trakcie badań, pobrano próbki skóry od pięciu mężczyzn, którzy cierpieli na azoospermię i wykazywali mutacje genetyczne powiązane z tą dysfunkcją. Komórki skóry zostały następnie przeprogramowane na komórki macierzyste oraz wszczepione myszom w miejsce, gdzie produkuje się sperma. W ten sposób powstały pierwotne komórki rozrodcze, które normalnie zamieniają się w komórki spermy.

 

Oczywiście w przyszłości, sperma nie byłaby produkowana poprzez przeszczep komórek macierzystych do ciała myszy. Był to jedynie eksperyment, gdyż uczeni chcą następnym razem wykorzystać w tym celu małpy. Zespół biologów uważa, że przeprowadzone testy są wielkim krokiem w dobrym kierunku.

 

 

Źródło: http://www.cell.com/cell-reports/fulltext/S2211-1247(14)00264-2

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj