Skowronek, czy sowa - to mózg decyduje o chronotypie człowieka

Kategorie: 

www.123rf.com

Każdy z nas żyje zgodnie ze swoim własnym rytmem, który określa nasz chronotyp, tj. porę dnia o której nasze ciała funkcjonują najefektywniej. W New Scientist opublikowano bardzo ciekawy artykuł, z którego wynika, że bycie "skowronkiem" lub "sową" - to nie jest osobisty wybór, ani kwestia przyzwyczajenia, a cecha charakteryzująca danego człowieka, przejawiająca się różnicami w budowie mózgu.


Teorię tę sprawdzali niemieccy naukowcy z Uniwersytetu w Aachen. Po przebadaniu 60 osób o różnych chronotypach, wykryto niezbite dowody na obecność fizycznych różnic w budowie mózgu u osób o różnym chronotypie. U ludzi, którzy lubią późno kłaść się spać, występuje zmniejszona integralność istoty białej - części mózgu, składającej się głównie z wypustek neuronów, które przyspieszają przekazywanie impulsów nerwowych.


Wcześniejsze badania wykazały, że ludzie, którzy późno kładą się spać, są bardziej podatni na zły nastrój i zmęczenie, czy popadanie w nałogi. Zdaniem naukowców, jest to spowodowane faktem, że ludzie - "sowy" odczuwają dolegliwości natury psychicznej spowodowane ciągłym zaburzaniem naturalnego rytmu dnia.


Inne badania dowodzą jednak, że nawet małe zmiany przyzwyczajeń mogą zmienić chronotyp człowieka. Wskazują na to badania przeprowadzone w sierpniu 2013. Zgodnie z nimi, "sowy", które dopilnują, żeby wiecej czasu spędzać na słońcu, a mniej - w sztucznym świetle, mogą zmienić swoją codzienną rutynę i uczynić swój harmonogram dnia bardziej przybliżony do chronotypu "skowronka".

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj