Słuchanie muzyki pomaga w walce z bezsennością

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W obecnym szybkim trybie życia, spokojny sen jest na wagę złota. Dzięki właściwej ilości snu zyskujemy poprawę fizycznego oraz psychicznego samopoczucia. Nasze mięśnie i kości się regenerują, a wspomnienia i systemy uczenia się są aktualizowane. Sen także pozwala naszemu ciału i umysłowi pozbyć się toksycznych produktów ubocznych, w skrócie sen jest podstawą zdrowia człowieka.

 

Niestety, około 30% dorosłych doświadcza chronicznej bezsenności w pewnym momencie życia – sen zostaje zakłócony przez okres dłuższy niż miesiąc. Szacunki te są wyższe u osób starszych oraz tych, którzy doświadczają regularnego stresu. Apteki w Wielkiej Brytanii przepisują rocznie ponad 15 milionów recept na leki ułatwiające zasypianie. Bezsenność może być katastrofalna, łączy się z zaburzeniami procesów poznawczych, jak zaniki pamięci, problemy psychologiczne, w tym zaburzenia nastroju oraz lękowe, długoterminowe problemy zdrowotne, np. otyłość i demencja. Najcięższe przypadki przewlekłej bezsenności mogą prowadzić nawet do zgonu.

Badania wykazały, że słuchanie dobranej według indywidualnych preferencji, relaksującej muzyki może ułatwić zasypianie i ustabilizować nasz sen. Oznacza to, że ludzie będą mogli łatwiej znaleźć się w fazie REM, najbardziej wartościowej części naszego snu. W badaniu studenci, którzy przez trzy tygodnie słuchali muzyki przed snem przez 45 minut, doświadczyli łatwości w zasypianiu oraz większej efektywności snu. Na podstawie tych badań zaleca się słuchanie łagodnej muzyki przed snem, jako metodę zapobiegania bezsenności.

Przeprowadzono ankietę na temat muzyki, która ułatwia zasypianie. Wzięło w niej udział 651 osób, które twierdzą, że słuchanie muzyki pomaga im zasypiać. Najlepiej oceniane utwory należały do Jana Sebastiana Bacha, Eda Sheerana, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Briana Eno oraz zespołu Coldplay. Jednak w ogólnej mierze panowała ogromna różnorodność indywidualnych wyborów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj