Słuchanie śpiewu ptaków bardziej uspokajające od używania aplikacji do medytacji – zaskoczeni?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy postanowili skonfrontować ze sobą moc uspokajającą aplikacji mobilnej stworzonej do medytacji ze słuchaniem śpiewu ptaków. Wyniki badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Walnut Unlimited sugerują, że najwyższej jakości odprężenie osiągniemy poprzez realistyczne doświadczanie natury. Wystarczyło zaledwie 60 sekund, aby to ustalić.

Badacze porównali ze sobą efekt relaksacyjny 60 sekund bezczynnego siedzenia w ciszy, słuchania nagrania śpiewu ptaków lub korzystania z jednej z popularnych aplikacji do medytowania. W przypadku osób słuchających odgłosów wydawanych przez ptaki przekonanie o zrelaksowaniu wzrosło aż o 10% – w przypadku używania aplikacji do medytacji efekt był właściwie niezauważalny.

„Słuchanie dźwięków przyrody daje nam możliwość oderwania się od codziennego stresu i napięcia” – twierdzi dr Eleanor Ratcliffe z Uniwersytetu Surrey – „Dźwięki te są interesujące dla naszego mózgu, przez co z łatwością może się na nich skupić bez nadmiernej stymulacji. Istnieje wiele dowodów naukowych wskazujących na to, że przebywanie w otoczeniu przyrody dobrze wpływa na nasze samopoczucie”.

Zdaniem specjalistów podobnie relaksująco co śpiew ptaków działają na nas odgłosy lasu, na przykład szum i szelest liści. Efektu tego nie osiągniemy poprzez nasłuchiwanie chaotycznego gwaru ulicznego, gdzie dźwięki posiadają znacznie większe natężenie.

Aplikacja do medytacji poniosła klęskę w konkurencji dotyczącej relaksu, co jednak ciekawe, okazała się bardziej skuteczna w obniżaniu poziomu stresu i stanów lękowych. W tym przypadku nasłuchiwanie odgłosów przyrody zmniejszyło stres uczestników średnio o 24%, a używanie aplikacji do medytacji o 39%.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj