Smartfony mogą zrewolucjonizować opiekę okulistyczną w Afryce

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Lekarze z brytyjskiej szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej przez około pięć lat projektowali specjalnego smartphone'a, który posiada wbudowany obiektyw przeznaczony do skanowania siatkówki oka, oraz aplikację która zapisuje dane. Wynalazek jest bardzo wychwalany, również przez pacjentów.

 

Lider zespołu projektowego Andrew Bastawrous powiedział, że technologia jest zarówno prosta w użyciu jak i tania. "Eye-Phone" kosztuje jedynie kilkaset euro, natomiast cena profesjonalnego oftalmoskopu, który służy do badania oka, wynosi dziesiątki tysięcy euro i waży około 130 kilogramów. Różnica jest więc ogromna.

 

Bastawrous postanowił sprawdzić jak bardzo "Eye-Phone" jest skuteczny i przydatny. Badania tą nową technologią przeprowadzono w Kenii, gdzie 40 milionów obywateli posiada dostęp do jedynie 86 wykwalifikowanych okulistów, z czego połowa pracuje w stolicy Nairobi. Dane każdego pacjenta zostały przesłane do zespołu specjalistów, którzy mogą postawić diagnozę i doradzić w leczeniu uzupełniającym. Wyniki były również porównane do testów wykonanych profesjonalnym sprzętem aby sprawdzić, czy zmodyfikowany smartphone jest dobrą alternatywą.

 

Badania zostały wykonane na około 5 tysięcy kenijskich pacjentach a zabiegi odbyły się w zakresie od przepisania okularów i kropli do oczów, do złożonych operacji, które w szpitalu w Nakuru są przeprowadzane raz na dwa tygodnie. Operacja oka okazała się konieczna dla około dwustu osób. W około 20% przypadków przywrócenie wzroku nie było możliwe, jednak lekarze byli w stanie przynajmniej pozbyć się silnego bólu. W niektórych przypadkach okuliści wykonywali wizyty domowe.

 

Andrew Bastawrous jest zdania, że "Eye-Phone", który łatwo i dokładnie diagnozuje dolegliwości takie jak jaskra, zaćma, krótkowzroczność czy dalekowzroczność zdecydowanie udowodnił swoją wartość. Pacjenci zaś są zadowoleni ze względu na bardzo szybki proces badania. Lider projektu zmodyfikowanego smartphone'a ma nadzieję, że ta technologia pewnego dnia doprowadzi do rewolucji wśród milionów afrykańczyków, którzy cierpią z powodu choroby oczu i ślepoty.
 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj