Smartfony odpowiadają za rozwój krótkowzroczności u coraz młodszych dzieci

Kategorie: 

www.sxc.hu

Lekarze okuliści ostrzegają przed wzrostem schorzeń narządu wzroku, spowodowanych coraz powszechniejszym dostępem do smartfonów i innych elektronicznych gadżetów.

 

 

Notuje się coraz więcej przypadków krótkowzroczności wśród młodych ludzi, spowodowanych nadmiernym korzystaniem ze smartfonów, wymagających w późniejszym okresie czasu chirurgii laserowej.


Ludzie posiadający własne smartfony, spędzają przy nich średnio dwie godziny dziennie. Dodając to do ilości godzin spędzonych przed ekranem komputera, laptopa, tableta i telewizora można stwierdzić, że ryzyko poważnego uszkodzenia wzroku, szczególnie wśród młodych ludzi, jest bardzo duże.


Nowe badania wykazały, że przeciętny użytkownik smartfona trzyma go średnio 30 cm od twarzy, z tym, że niektórych ludzie trzymają go tylko 18cm od oczu, w porównaniu do gazet i książek, które zwykle trzyma się w odległości 40 cm od oczu. Według naukowców, trzymanie ekranu telefonu zbyt blisko oczu, już w bardzo młodym wieku aktywuje geny które są odpowiedzialne za krótkowzroczność. Rozwój krótkowzroczności z reguły można zatrzymać koło 20-tego roku życia, jednak zaobserwowano ostatnio, że wzrok stale pogarsza się nawet u 30, 40-letnich ludzi.


Jeśli sytuacja się nie zmieni, to szacuje się, że do 2033 roku około 40-50% trzydziestolatków będzie cierpiało na krótkowzroczność spowodowaną rozpowszechnieniem się smartfonów i komputerów. Naukowcy zalecają ograniczać w miarę możliwości czas spędzany przed ekranem, choćby raz dziennie wychodząc na spacer bez telefonu (wykazano, że wychodzenie na światło słoeczne, pozwala zmniejszać postęp krótkowzroczności), oraz poważnie zastanowić się nad wiekiem, w którym pozwolimy dzieciom korzystać ze smartfonów.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Persefona

Niestety, przekonalam sie o

Niestety, przekonalam sie o tym na wlasnym przykladzie. Od dziecka przesiaduje przed kompem lub telefonem- nie ukrywam, dosc sporo. Zaczynalam z wzrokiem idealnym, a teraz? Wada -2,5.
Ale mysle, ze by temu zapobiec warto zainwestowac w okulary chroniace przed promieniami. Ja za pozno to zrobilam i nauczke mam Język

0
0

Skomentuj