Smartfony zwiększają obciążenie kręgosłupa

Kategorie: 

123rf.com

Badania przeprowadzone ostatnio przez amerykańskich naukowców wykazały, że przeciętnie od dwóch do czterech godzin dziennie szyja człowieka trzymana jest w nienaturalnej pozycji, co spowodowane jest korzystaniem z komputera lub smartfona. Zdaniem naukowców codzienne pisanie e-maili i sms-ów ma katastrofalny wpływ na nasz układ ruchu

 

Ludzka głowa waży od 4,5 do 5,4 kg, gdy trzymana jest w pozycji neutralnej lub pionowo. Gdy jednak pochylamy głowę, staje się ona znacznie większym obciążeniem dla ludzkiego kręgosłupa. WInna za to jest ziemska grawitacja. Jak podaje Free Press Journal, pochylanie głowy do przodu powoduje znaczny wzrost obciążenia kręgosłupa, zwłaszcza w części szyjnej. Prowadzić to może do przedwczesnego zużycia, pęknięcia lub zwyrodnienia kręgów kręgosłupa. Takie problemy mogą skutkować potrzebą przeprowadzenia poważnych operacji.


Badania wykazały, że nachylenie głowy pod kątem 60 stopni podczas wykonywania tzw. selfi (zdjęcia samego siebie), zwiększa obciążenie kręgosłupa aż o 27kg. Przy pochyleniu głowy o 15 stopni, obciążenie wzrasta o około 12 kg, a przy kącie pochylenia głowy o 45 stopni, obciążenie to wzrasta do 22 kg.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj