Śmiertelna choroba zabija setki dzieci w Indiach, z powodu spożywania zbyt dużych ilości liczi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Każdego roku tajemnicza choroba uderzała w ubogie dzieci, mieszkające w miejscowości Muzaffarpur w Indiach. Setkami trafiały do szpitala z objawami w postaci drgawek oraz obrzęku mózgu, a około połowa z nich umiera.

 

Udało się zidentyfikować przyczyny tej niepokojącej choroby. Okazuje się, że odpowiada za nią spożywanie dużych ilości owoców liczi na pusty żołądek. Muzaffarpur to największy region uprawy liczi w Indiach, a lekarze stwierdzili, że zachorowalność zbiega się co roku ze zbiorem owoców.

 

Liczi produkuje dużą ilość toksyny zwanej hipoglicyną, która uniemożliwia syntezę glukozy. Prowadzi to do niebezpiecznie niskiego poziomu cukru we krwi lub hipoglikemii. W następnej kolejności pojawiają się drgawki, a nawet utrata przytomności.

Po odkryciu przyczyny choroby, służby zdrowia w Indiach zaapelowały do rodziców o nadzorowanie posiłków ich dzieci, zarówno pod kątem ich pełnowartościowości, jak i ograniczenia ilości spożywania liczi. W następstwie, liczba przypadków śmiertelnych spadła z setek rocznie do około 50 przypadków.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj