Smog – jak uchronić się przed jego szkodliwym działaniem?

Kategorie: 

Źródło: public domain

Smog jest problemem, z jakim styka się obecnie coraz więcej polskich miast. Przybiera on postać charakterystycznej mgły unoszącej się nad metropoliami.  Jest to zanieczyszczenie powietrza, które wywiera szczególny wpływ na ludzi. Najlżejszym skutkiem smogu są problemy z oddychaniem, najcięższym – może być nawet śmierć. Smog jest szkodliwy nie tylko dla ludzi – cierpi również środowisko oraz zwierzęta. Warto wiedzieć, w jaki sposób z nim walczyć.

 

Monitorowanie powietrza

Monitorowanie powietrza jest czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę. Dzięki temu mamy możliwość dowiedzenia się o stanie zanieczyszczenia za oknem. Można to również sprawdzić za pomocą mobilnych aplikacji dostępnych na tablety bądź telefony komórkowe. Z reguły stan powietrza najbardziej korzystny jest na północy Polski, a to dzięki jodowi zawartemu w nadmorskim powietrzu. Informacje na temat stanu powietrza można znaleźć także w Internecie, gdyż większość dużych miast w Polsce prowadzi statystki dotyczące poziomu zanieczyszczenia. Mieszkańcom dużych metropolii powinno wejść w nawyk codzienne sprawdzanie stanu powietrza za oknem – dzięki temu będą mogli podjąć odpowiednie kroki mające na celu zniwelowanie skutków smogu.

 

Ograniczenie aktywności na świeżym powietrzu

Jeśli wskaźnik smogu jest wyjątkowo wysoki, zalecane jest ograniczenie aktywności na świeżym powietrzu. Osobom, które chętnie oddają się ćwiczeniom fizycznym na zewnątrz, zaleca się przeniesienie tej aktywności na siłownię. Jest to sposób na ćwiczenie w bezpiecznych warunkach, gdyż nie trzeba obawiać się szkodliwego wpływu smogu w pomieszczeniu. Zalecane jest również, aby szczególnie matki z dziećmi unikały wychodzenia na zanieczyszczone powietrze – najlepiej pozostać w domu do czasu, aż smog zelżeje, o ile istnieje taka możliwość. W niektórych przedszkolach wprowadzono monitorowanie jakości powietrza i w dni, w których smog staje się szczególnie dokuczliwy, spacery z maluchami zastępuje się innymi aktywnościami. W pomieszczeniach zamkniętych warto zainstalować oczyszczacze powietrza, przykładowo Sharp - https://goodair.pl/kategoria/oczyszczacze-powietrza/. Pomogą one filtrować powietrze.

 

Zdrowa dieta

Odpowiednio zbilansowana dieta może także pomóc w walce ze skutkami smogu. Warto zatem zadbać o to, by była ona odpowiednio zbilansowana. Dieta powinna zawierać antyoksydanty, takie jak witamina C oraz witamina A. Zajdziemy je zwłaszcza w takich roślinach jak brukselka bądź jarmuż. Pomocne w walce ze skutkami smogu mogą okazać się maliny, czarne jagody, winogrona. Na uwagę zasługują również szpinak oraz rośliny strączkowe. Polecane jest także spożywanie ryb oraz picie tranu. Oliwa z oliwek jest dobrym źródłem witaminy E, która pomaga chronić przed szkodliwymi skutkami smogu. Rzodkiewka, kapusta oraz kalafior zawierają substancje zapobiegające występowaniu raka, warto zatem wprowadzić je do swojej diety. Zalecane jest także wprowadzenie do diety awokado, które znane jest z szeregu dobroczynnych dla ludzkiego organizmu właściwości. Kurkuma, sos sojowy oraz chrzan to również sprzymierzeńcy w walce o lepszą kondycję w środowisku zagrożonym smogiem. Ważnym czynnikiem zdrowego funkcjonowania jest także sen – należy o zatem pamiętać, aby zachowywać jego higienę i spać najlepiej po osiem godzin na dobę.

Dbając o siebie, zachowując prawidłową dietę oraz starając się ograniczać wyjścia w niesprzyjającej pogodzie można próbować uchronić się choć trochę przed szkodliwym działaniem smogu. Warto zastosować się do wyżej wymienionych wskazówek, aby zadbać o swoje zdrowie.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj