Smog skraca naszą długość życia!

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Powietrze jest wypełnione drobnymi cząsteczkami, zwanymi PM2,5, które są wystarczająco małe, aby dostać się do naszych płuc i krwi. Cząsteczki te tworzą smog i mogą powodować problemy układu oddechowego i układu krążenia, nowotwory, demencję, a nawet śmierć.

 

Wskaźniki jakości powietrza pokazują stężenie niebezpiecznych cząsteczek. Aby obliczyć te wskaźniki, naukowcy wykorzystali dane satelitarne do zobrazowania globalnych koncentracji cząstek w latach 1998–2016.

 

Skoncentrowano się przy tym na zanieczyszczeniach powodowanych przez człowieka, takich jak spalanie paliw kopalnych, czy spaliny pojazdów. Badania pokazały, że praktycznie cała planeta jest zanieczyszczona, jednak ilość cząstek jest zróżnicowana w różnych miejscach na świecie.

 

Najbardziej zanieczyszczone miejsca na świecie to m. in. Chiny i Indie. Te dwa kraje stanowią ponad jedną trzecią globalnej populacji, jednak oczekiwana długość życia jest drastycznie skrócona przez gigantyczne ilości pyłu zawieszonego w powietrzu.

Sytuacja w Europie przedstawia się lepiej, jednak zanieczyszczenie smogiem jest wciąż poważnym problemem, również w Polsce. Raport Światowej Organizacji Zdrowia z 2016 roku pokazuje, że 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych pyłem miast w Europie, znajduje się w Polsce.

 

Najbardziej zagrożeni chorobami są mieszkańcy Żywca, Pszczyny, Rybnika, a także Krakowa, Zabrza i Katowic. Szczególnie w okresie zimowym warto monitorować jakość powietrza oraz zaopatrzyć się w specjalną maskę chroniącą przed smogiem.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj