Sok z żurawiny – zdrowa alternatywa dla słodkich napojów
Image
Lubisz pić słodkie soki? Być może nie znasz jeszcze najzdrowszej alternatywy. Picie soku z żurawiny posiada wiele udowodnionych właściwości zdrowotnych. Co więcej, napój ten dla większości osób jest w zupełności zdrowy i bezpieczny. Oto niektóre z prozdrowotnych właściwości regularnego spożywania soku z tych aromatycznych owoców:
Zwalczanie uszkodzeń spowodowanych starzeniem
Picie soku z żurawiny to dobra metoda na walkę z wolnymi rodnikami – substancjami chemicznymi, które wraz z wiekiem gromadzą się w naszym organizmie, odpowiadając m.in. za: nowotwory, cukrzycę, choroby serca, choroby układu pokarmowego oraz dolegliwości dróg moczowych. Żurawina obfituje w przeciwutleniacze i to właśnie one odpowiadają za tak silne właściwości zdrowotne tych owoców.
Wsparcie zdrowia serca
W żurawinie znajduje się także sporo związków chemicznych zwanymi polifenolami, które mają zbawienny wpływ na kondycję ludzkiego serca. W badaniach z 2011 roku udowodniono, że regularne picie soku z żurawiny zmniejsza poziom cholesterolu we krwi oraz poprawia zdrowie u osób ze zdiagnozowaną chorobą wieńcową.
Leczenie oraz zapobieganie zakażeniom dróg moczowych
To jedna z najpopularniejszych właściwości żurawiny. Dowiedziono naukowo, że picie soku z żurawiny pomaga zmniejszyć ilość bakterii w pęcherzu moczowym, dzięki czemu może leczyć infekcje, ale także im zapobiegać.
Wsparcie trawienia
Istnieje coraz więcej dowodów na to, że fitochemikalia zawarte m.in. w żurawinie odgrywają ważną rolę wobec zdrowia układu pokarmowego. Picie soku z żurawiny ma np. hamować rozwój bakterii H.pylori.
Zapobieganie infekcjom
Jak można wywnioskować po poprzednich przykładach, żurawina hamuje wzrost drobnoustrojów bakteryjnych. Co więcej, owoce żurawiny mogą zwalczać także niektóre wirusy, które są przenoszone poprzez żywność.
Łagodzenie skutków menopauzy
Ryzyko problemów z sercem wzrasta u kobiet po menopauzie. Naukowcy odkryli, że codzienne picie soku z żurawiny pomaga w obniżeniu poziomu cholesterolu, a więc zapobiega niebezpiecznym chorobom serca. Dlatego też szczególnie kobietom po menopauzie zaleca się spożywanie żurawiny.
Efekty uboczne picia soku z żurawiny
Pojawiły się badania, które wykazały, że sok z żurawiny może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, szczególnie tymi rozrzedzającymi krew. Dlatego też, jeżeli planujemy regularnie pić sok z żurawiny i przyjmujemy jakiekolwiek leki, warto skonsultować się z lekarzem.
Podczas wyboru soku z żurawiny najlepiej sięgać po produkty niepochodzące z koncentratów oraz bez dodatku cukru. Zaleca się również samodzielne przygotowywanie soku ze świeżych owoców.
Ocena
- 392 widoki
Dodaj komentarz