Sonda do żołądka - co to takiego?

Kategorie: 

Źródło: fotolia

Sonda żołądkowa jest stosowana w diagnostyce oraz leczeniu wielu chorób. Najczęściej służy do badań związanych z czynnościami wydalniczymi żołądka czy kwestiami karmienia. Dlaczego jest tak ważna? Kiedy się ją stosuje? Kto może zostać poddany temu badaniu?

 

Sonda żołądkowa jest wprowadzana przez nos lub przez usta. Zgłębnik trafia do żołądka, stamtąd jest pobierany sok poprzez zasysanie. Następnie próbka jest poddawana określonym badaniom. Co ciekawe, nie służy jedynie do diagnostyki, ale również do leczenia. Sonda żołądkowa ma także rozpoznawać powody, dla których niektóre osoby nie mogą spożywać posiłków bądź robią to w określonej formie. Więcej na ten temat można przeczytać na zywieniemaznaczenie.pl.

Po co?`

Można ją wykorzystać do ocenienia czynności wydalniczych żołądka, w tym również produkcji kwasu solnego. Diagnostyka jest stosowana szczególnie w trakcie choroby wrzodowej żołądka czy dwunastnicy. Dodatkowo można wprowadzić sondę do żołądka po to, aby ocenić skuteczność chirurgicznego leczenia w przypadku tych schorzeń. Co więcej, można ją wykorzystywać także w przypadku zatrucia. Wtedy jest stosowana przy płukaniu żołądka.

Sonda ma pomóc także w zdiagnozowaniu przyczyn problemów z odżywianiem. Szczególnie gdy z nieznanych przyczyn nie mogą spożywać posiłków w tradycyjny sposób lub nie mogą przyjmować w ogóle pokarmu. Są to najczęściej wcześniaki, osoby z chorobami psychicznymi czy zaburzeniami połykania, ale także po chemioterapii bądź radioterapii.

Sondę żołądkową można również zastosować po operacji brzucha. Dzięki temu specjaliści sprawdzają czy rana dobrze się goi, zminimalizowania ryzyka pojawienia się nudności, zachłyśnięcia się pokarmem, a nawet odbarczenia żołądka. Najczęściej pozostawia się ją tam do momentu aż jelita wrócą całkowicie do swojej sprawności.

Jak się przygotować?

Nie można spożywać żadnych leków ani produktów przez 48 godzin przed zaplanowanym zabiegiem. Jedynie farmaceutyki trzeba wziąć, gdy zaleci to wcześniej lekarz. Badanie jednak musi być wykonane na czczo.

Zanim zostanie wprowadzona sonda do żołądka, specjaliści wykonają gastroskopię albo rentgen górnej części przewodu pokarmowego. Jest to potrzebne do ustalenia tego, czy jej wprowadzenie będzie bezpieczne dla pacjenta.

Badanie

Zanim sonda żołądkowa zostanie wprowadzona należy opróżnić go z zalegającej treści. Następnie pobiera się sok żołądkowy poprzez odsysanie, który został wyprodukowany w ciągu godziny. Wcześniej jednak jest wprowadzany preparat, który wzmaga jego wydzielanie. Dzięki czemu, co kwadrans odsysa się sok pojawiający się w żołądku.

W trakcie badania osoba znajduje się w pozycji siedzącej. Lekarz podaje znieczulenia w aerozolu, dzięki czemu powstrzymuje pacjenta przed odruchem wymiotnym. Później osoba jest pochylana plecami do tyłu, by wprowadzić sondę w postaci plastikowej rurki do żołądka. Końcówka podchodzi do podniebienia, następnie jest dalej wprowadzana do jamy ustno-gardłowej. Na koniec trafia do żołądka.

Badanie sondą żołądkową trwa nawet do 2,5 godziny. Wynik jest przekazywany w formie dokładnego opis wraz z liczbami wydzielanego kwasu. Może być w formie szczytowej, maksymalnej albo podstawowej.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj