Sport jest mniej wyczerpujący, jeśli wierzymy w swoją wydolność

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Sport jest jak ciężka praca” – dla wielu to wystarczający powód, aby nie ćwiczyć. Ale czy wysiłek na pewno musi być tak męczący? Naukowcy przekonują, że nie. Hendrik Mothes z Wydziału Nauk o Sporcie na Uniwersytecie w Freiburgu i jego zespół odkryli, że oczekiwania mają istotny wpływ na to, jak postrzegamy wysiłek.

 

Naukowcy odkryli również, że wybór aktywności fizycznej ma znaczenie – nasza opinia o tym jak czujemy się w danym sporcie ma wpływ na nasze wyniki. Co więcej, może czasami przechytrzyć swój organizm i skorzystać z pomocy suplementów sportowych – jeśli wierzy się w ich działanie.

Zespół badawczy zaprosił do laboratorium 78 mężczyzn i kobiet w wieku od 18 do 32 lat, testowane osoby przez 30 minut jeździły na rowerze stacjonarnym. Wcześniej zostały zapytane o stan swojej kondycji fizycznej. Zaproszono je również do założenia koszulki sportowej, wyprodukowanej przez znanego producenta sprzętu sportowego. Podczas ćwiczeń, co pięć minut pytano je o poziom zaangażowania w ćwiczenia.

 

Tuż przed ćwiczeniami uczestnicy zostali przydzieleni do różnych grup, którym pokazano jeden z kilku krótkich filmów, które podkreślały pozytywne skutki zdrowotne jeżdżenia na rowerze, bądź osłabiały motywację. Filmy dotyczyły również wcześniej rozdanych koszulek: w niektórych nagraniach koszulki były chwalone jako dodatkowa pomoc w treningu, podczas gdy inne filmy wskazywały, że ubrania te powodują nadmierną potliwość. Uczestnicy nie byli świadomi, że zabiegi te miały wzmocnić lub osłabić ich motywację do ćwiczeń.

Wyniki pokazały to czego się spodziewano, czyli samorealizujące się przepowiednie. Trening był mniej męczący dla osób, które miały motywację i pozytywne nastawienie. Im lepiej ktoś postrzegał swoją kondycję, tym lepsze wyniki osiągał w teście wydolnościowym. Co ciekawe, pozytywne bodźce nie pomogły osobom, które uważały swoją kondycję za słabą. Za to sportowa koszulka nie miała żadnego wpływu na osoby o dobrej kondycji, ale wyraźnie wpłynęła pozytywnie na wyniki osób o nieco gorszej wydolności.

 

Te odkrycia są kolejnym dowodem na to, że efekt placebo działa nawet jeśli chodzi o sport. Badania pokazują również, że to, co myślisz o sporcie i jego skutkach ma wpływ na wydolność.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj