Sposób na zdrowego grilla tylko z... ciemnym piwem i kawą

Image

Źródło: Pixabay.com

Przed kilkoma laty gruchnęła wieść, że naukowcy odkryli, jakoby jedzenie mięsa z grilla sprzyjało rozwojowi nowotworów. Jak głosi hasło reklamowe jednej z sieci supermarketów "My, Polacy, uwielbiamy grillować!", tak więc nie były to dla nas zbyt pozytywne wieści. Na szczęście sami badacze musieli się tym faktem przerazić i zaczęli intensywnie poszukiwać sposobu na zaradzenie problemowi. Efekt? Przyjemne z przyjemnym, okazało się, że piwo jest naszym ratunkiem.

 

Kilka lat temu dowiedziono, że tłuszcz z grillowanego mięsa, który skapuje na węgiel drzewny, powoduje wydzielanie się rakotwórczego związku PAH.  Są to policykliczne węglowodory aromatyczne, które wzbijając się w powietrze osiadają na grillowanym mięsie. W efekcie razem z pokarmem przedostają się do naszego organizmu i wywołują realne zagrożenie powstania raka jelita grubego.

 

Jak jednak dbać o zdrowie i cieszyć się radością z konsumpcji grillowanego mięsa? Melanoidyn to związki chemiczne, które w dużych ilościach występują w ciemnym piwie.  Jest to silny antyutleniacz, który redukuje ilość wolnych rodników odpowiedzialnych za powstawanie uszkodzeń DNA, innymi słowy zmniejsza prawdopodobieństwo mutacji nowotworowych.

 

Isabel Ferreira z uniwersytetu w Porto postanowiła zamarynować kawałek wieprzowiny w piwie bezalkoholowym oraz w piwie ciemnym, a następnie rzucić go na ruszt. Wyniki były zadowalające i pocieszające - w pierwszym przypadku na gram mięsa przypadało 21 nanogramów PAH, natomiast w drugim było to już tylko 10 nanogramów na gram. Choć związki te nadal występują to możemy czuć się o wiele bezpieczniej, aniżeli w przypadku mięsa grillowanego bez piwnej marynaty.

 

Nie stwierdzono jak dotąd w jakim stopniu samo popijanie ciemnego piwa w trakcie jedzenia mięsa z rusztu pomaga działaniom prewencyjnym w kwestii raka jelita grubego. Osobiście mam wrażenie, że w takim przypadku działanie tego specyfiku może się okazać znikome i lepiej postawić na marynatę. A jeśli ktoś po prostu nie przepada za piwami, cóż... Bez ryzyka nie ma w życiu zabawy, prawda? Chociaż czy warto do tego stopnia ryzykować zdrowiem, może po prostu lepiej nie grillować?

 

Z ciekawostek - również kawa zawiera duże ilości melanoidyn, niestety jak dotąd nikt nie sprawdził, czy marynata z niej stworzona ma podobne (a może i lepsze?) działania.

 

Osobiście uwielbiam grillować i jako osoba niezwykle dbająca o zdrowie ignorowałem te niuanse. Przy najbliższej okazji pewniakiem sprawdzę sposób z marynatą z ciemnego piwa, jednakże głównie ze względów na potencjalne walory smakowe. Podobnie uczynię z kawą i najwyżej uznam przy tym, że popełniłem największy błąd kulinarny w swoim życiu.

 

Ocena

Średnia: 5 (1 vote)
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
0
0
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Brak głosów.

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.