Spożywanie awokado i orzechów może zwiększyć Twoją inteligencję

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Warto dodać do swojej diety oliwę z oliwek, orzechy oraz awokado, ponieważ nowe badania sugerują, że jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które są obecne w tych produktach, mogą zwiększać ludzką inteligencję.

 

Naukowcy z Uniwersytetu w Illinois stwierdzili, że wyższe spożycie jednonienasyconych kwasów tłuszczowych koreluje z wyższą inteligencją u osób starszych. Lider badań, Aron K. Barbey, profesor psychologii na Uniwersytecie Illinois oraz jego współpracownicy donoszą o swoich wynikach badań na ten temat w czasopiśmie naukowym Neuroimage.

 

Jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które występują między innymi w oliwie z oliwek, awokado, oleju rzepakowym, a także w wielu orzechach i nasionach, są zdrowymi tłuszczami, które zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca, udaru mózgu, a także obniżają poziom cholesterolu we krwi. 

W przeprowadzonych badaniach wzięło udział 99 zdrowych osób w podeszłym wieku. Próbki krwi każdego z uczestników badania pobierano i analizowano pod kątem obecnych w nich składników odżywczych. Osoby te zostały również poddane badaniom weryfikującym stan funkcji poznawczych oraz skanowaniu MRI mózgu.

Wyniki badań wykazały, że uczestnicy, którzy mieli we krwi wyższy poziom jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, posiadali wyższą aktywność mózgu, co przekładało się na ich zwiększoną inteligencję. Daje to jasny dowód na istnienie wpływu odżywiania na inteligencję człowieka i skłania ku przyszłym badaniom na ten temat.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj