Spożywanie curry chroni przed demencją

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com
Tak przynajmniej twierdzą naukowcy. Kurkuma, wchodząca w skład curry, pobudza mózg i pozwala uniknąć problemów z pamięcią w starszym wieku, podaje The Daily Mail.
<--break->
 
Kurkumina to  główny składnik kurkumy oraz nieoceniona substancja aktywna. Według badań przeprowadzonych wśród ludzi w średnim i starszym wieku, osoby przyjmujące trzy razy dziennie kapsułki z kurkuminą, posiadały znacznie lepszą pamięć, w porównaniu do grupy kontrolnej otrzymującej placebo. 
 
Odkrycie pozwoliło wyjaśnić, dlaczego w krajach, gdzie często spożywana jest kurkuma, rzadziej występują przypadki demencji. Kurkumina blokuje działanie szkodliwych białek beta-amyloidu, które kumulują się w mózgu i niszczą neurony. 
 
W badaniu obejmującym 96 osób w wieku 40-90 lat, uczestnikom podawano placebo lub 1500 mg kurkuminy przez okres jednego roku. W testach na werbalne umiejętności i pamięć u ludzi, którzy przyjmowali placebo, wykazano pogorszenie stanu już po zaledwie 6 miesiącach. W grupie spożywających tabletki kurkuminy tak się nie stało.
 
Z przyjmowaniem kurkumy występuje jednak pewien problem: jest ona źle wchłaniana z przewodu pokarmowego. Dlatego naukowcy pracują nad nowymi metodami jej podania, łącząc ją na przykład z lecytyną sojową, aby zapobiec jej zniszczeniu w żołądku.
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika WD

"Z przyjmowaniem kurkumy

"Z przyjmowaniem kurkumy występuje jednak pewien problem: jest ona źle wchłaniana z przewodu pokarmowego."
 
Sposób: 2 miarki sproszkowanej kurkumy dodać 1 miarka sproszkowanego czarnego pieprzu. Płaska łyżeczka od herbaty codziennie /w praktyce wrzuca się do czegoś do jedzenia i dobrze miesza/. Wchłanialność kurkuminy natychmiast zwiększona tysiąc razy.
 
Kupowane w Polsce curry w praktyce niestety nie nadaje się do systematycznego spożywania, gdyż jako jeden ze składników stosowana jest tam na ogół zwykła szkodliwa sól kuchena /oczyszczona z wielu ważnych stabilizujących minerałów/, zamiast jakiejś dobrej soli naturalnej.

0
0

Skomentuj