Spożywanie marihuany może negatywnie wpływać na płodność u mężczyzn

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Badania wykazaują, że palenie marihuany może zmniejszać liczbę plemników w nasieniu prawie o 1/3 i poważnie wpływać na płodność u mężczyzn. Jednak niedawno odkryto również, że marihuana może dodatkowo zmniejszać mobilność plemników.

 

Profesor Victor Chow profesor z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, który zajmuje się urologią powiedział: „Marihuana ma prawdopodobnie nie tylko negatywny wpływ na liczebność plemników, ale również na ich funkcje.” Zdaniem naukowca, plemniki stają się „rozleniwione” i… mogą pływać w kółko.

Okazjonalne palenie marihuany nie ma wpływu na płodność, jednak u osób, które przyjmują używkę częściej, może poważnie wpływać na jakość spermy.

 

Dlaczego spożywanie marihuany wpływa tylko na mężczyzn? Kobiety rodzą się z pełnym zestawem komórek jajowych, natomiast męskie nasienie tworzy się codziennie od nowa.

Doktor Armand Zini, profesor urologii na Uniwersytecie McGill twierdzi jednak, że dowody naukowe na ten temat nie są jednoznaczne. Nie istnieje wiele badań na ten temat, a większość z nich to testy przeprowadzane na zwierzętach. Profesor Zini twierdzi jednak, że dotychczasowe badania mogą wskazywać na dużą szkodliwość marihuany w stosunku do męskiego nasienia.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj