Spożywanie mięsa poprawia zdrowie psychiczne i pomaga w walce z depresją

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zgodnie z nową analizą metodologiczną opublikowaną w czasopiśmie Critical Reviews in Food Science and Nutrition, spożywanie mięsa wiąże się z niższym poziomem depresji i lęku, poprawiając tym ogólne zdrowie psychiczne człowieka. Jest to wielka szansa dla osób cierpiących na którąkolwiek z tych przypadłości. Zdaniem badaczy samo spożywanie mięsa znacznie zmniejsza intensywność obydwu z nich.

 

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że około 300 milionów ludzi cierpiało na depresję, a 260 milionów żyło z nieustannym lękiem. Równolegle z obserwowanym wzrostem zaburzeń psychicznych, wegetarianizm i weganizm stają się coraz bardziej powszechne. Te wybory żywieniowe są motywowane względami etycznymi, środowiskowymi i prawami zwierząt oraz próbami poprawy zdrowia psychicznego poprzez dietę.

 

 

Urska Dobersek i jej współpracownicy zebrali dane z 20 istniejących badań, w tym badań przekrojowych i randomizowanych badań kontrolowanych. Analizowano w nich depresję i lęk, na podstawie samoopisu, stosowania leków na receptę, diagnozy medycznej lub wywiadu diagnostycznego. Metaanaliza objęła 171 802 uczestników w wieku od 11 do 105 lat, z których 157 778 zaklasyfikowano jako osoby jedzące mięso, a 13 259 jako osoby, które nie jadły mięsa.

 

Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy jedli mięso, doświadczali niższego poziomu depresji i lęku w porównaniu z tymi, którzy powstrzymywali się od jedzenia mięsa. Weganie przejawiali dostrzeglanie wyższy wskaźnik depresji niż osoby jedzące mięso. Płeć uczestników była brana pod uwagę, jednak nie okazała się ona być czynnikiem w tej sprawie.

 

 

Analiza wykazała, że ​​im bardziej rygorystyczne były badania (tj. oparte na chorobach psychicznych zdiagnozowanych przez lekarza, a nie na kwestionariuszach samoopisowych), tym większe okazywały się korzyści ze spożywania mięsa. Duża wielkość próby i kryteria tych badań, świadczą na korzyść ich wiarygodności. Nikt nie twierdzi oczywiście że samo spożywanie mięsa pozwoli zwalczyć depresję, jednak dane sugerują, że znacznie ułatwi to walkę z tą groźną chorobą.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj