Sprawdź, czym grozi niedobór witaminy D!

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wraz z dokładnymi analizami naukowymi dotyczącymi funkcji witaminy D, znacząco wzrosła wiedza na temat jej znaczenia dla naszego organizmu. Okazało się bowiem, że jej działanie nie sprowadza się jedynie do zapobiegania krzywicy u dzieci, zwiększenia przyswajalności wapnia i fosforu oraz przeciwdziałania osteoporozie. Jest ono o wiele bardziej złożone i kompleksowe. Czym zatem grożą jej niedobory?

Człowiek ma zdolność do wytwarzania witaminy D w efekcie ekspozycji skóry na światło słoneczne. Już sam ten fakt powinien przyczyniać się do tego, że nie będziemy cierpieć na jej niedobór. Dodatkowo można ją pozyskiwać z pożywienia, np. jaj, mleka, przetworów mlecznych czy ryb. Niestety, najnowsze badania wykazują, że olbrzymia część populacji cierpi na jej zaskakująco duży deficyt. Przyczyn jest wiele, począwszy od szerokości geograficznej, która uniemożliwia uzyskanie wystarczającej ilości promieni słonecznych potrzebnych do syntezy witaminy D, poprzez stosowanie na szeroką skalę filtrów UV, które udaremniają ten proces, na słabo zbilansowanej diecie skończywszy. Jak się dla nas kończy jej niedobór?

Czym skutkują niedobory witaminy D?

Kiedy odkryto, jak wielozadaniowa jest witamina D, stało się jasne, dlaczego pomimo wzrostu jakości życia stan zdrowia współczesnej cywilizacji pozostawia wiele do życzenia. Sprawa jest o tyle poważna, że dotyczy kwestii obejmujących nie tylko fizyczną kondycję naszego organizmu, ale także psychiczną. Odkryto bowiem, że u osób cierpiących na depresję i nerwicę lękową występują poważne niedobory witaminy D. Znamienny jest fakt, że w krajach leżących na szerokościach geograficznych o obniżonej wartości ekspozycji słonecznej (np. Skandynawia) odsetek ludzi cierpiących na depresje jest olbrzymi. Tamtejsi lekarze nie bez powodu przepisują takim osobom wysokie dawki witaminy D.

To jednak nie wszystko. Witamina ta nie tylko wzmacnia mineralizację kości, ale także dba o prawidłowy rozwój prenatalny dziecka, zmniejszając ryzyko zachorowania na autyzm czy schizofrenię. Wpływa ona korzystnie również na układ immunologiczny i nerwowy, w tym na odpowiednią kurczliwość mięśni, co nie jest bez znaczenia dla prawidłowej pracy serca. Jej optymalne stężenie obniża także poziom cukru we krwi.

Schorzenia związane z niedoborem witaminy D

Deficyty witaminy D mogą zatem prowadzić do takich chorób jak:

 • cukrzyca
 • choroby układu krążenia (zawały, nadciśnienie)
 • udary mózgu
 • stwardnienie rozsiane
 • astma
 • reumatoidalne zapalenie stawów
 • osteoporoza
 • krzywica
 • choroby psychiczne
 • nowotwory
 • otyłość

Patrząc na powyższą listę, nie trudno zdać sobie sprawy, że z niedoborem tej słonecznej witaminy nie ma żartów. Co możemy zrobić, żeby zapewnić sobie jej odpowiednie stężenie w organizmie?

Skąd czerpać witaminę D?

Uzyskanie niezbędnej ilości witaminy D w sposób naturalny jest niestety bardzo często niemożliwe. W Polsce da się to zrobić jedynie od kwietnia do września. Trzeba w tym celu wystawiać ciało (przynajmniej 40 procent jego powierzchni) na promienie słoneczne co najmniej na 20 minut w godzinach 10-14.

Co istotne nie można smarować się wtedy filtrem UV. Nie każdy jednak może sobie pozwolić sobie na codzienne kąpiele słoneczne. Z pożywienia również trudno jest uzyskać optymalną dawkę tej witaminy. W ten sposób pozostaje nam tak naprawdę suplementacja. Suplementy diety w Wapteka.pl to dział, w którym znajdują się różnego rodzaju preparaty z witaminą D3, zarówno dla dzieci, w tym niemowląt (np. D-vitum witamina D 96kaps), jak i dorosłych (np. Alg Pharma Witamina D3 VitalGold). Regularne przyjmowanie zalecanych dawek witaminy D jest najprostszym sposobem do zapewnienia jej odpowiedniego stężenia w organizmie, a tym samym zdrowia i dobrego samopoczucia.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika kaśka

Bez dwóch zdań powinno się

Bez dwóch zdań powinno się dbać o to co się je, no ii muszą to być bogate posiłki w te wszystkie minerały i witaminy. Sport także się nam przyda. A prz tym wszystkim nie może zabraknąć regularnych badań. Nie mówmy, że nie mamy czasu itp, bo tylko w ten sposób sami siebie oszukujemy, no a zdrowie mamy tylko jedno. Teraz nawet jest głośno o tej Akcji Zdrowa Jesień gdzie można w fajnej cenie zrobić sobie podstawowe badania, także na prawidłowy poziom witaminy D. Wchodźmy na ich stronę i rejestrujmy się

0
0

Skomentuj