Srebro ułatwia antybiotykom zabijanie bakterii

Kategorie: 

www.123rf.com

Srebro powszechnie uważane jest za silny środek dezynfekujący i antybakteryjny. Już Hipokrates wierzył w przydatność srebra do zwalczania niektórych chorób, a wiara w lecznicze właściwości tego metalu szlachetnego przetrwała aż do czasów obecnych. Naukowcy jednak długo poddawali w wątpliwość antybakteryjne właściwości srebra. Wyniki badań przeprowadzonych ostatnio przez pracowników Boston University i Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering (USA) pomogły wreszcie wszystkim zyskać pewność, że srebro jest szkodliwe dla drobnoustrojów.

 

Zespół naukowców odkrył, że jony srebra są szkodliwe dla bakterii na dwa sposoby. Po pierwsze, zwiększają przepuszczalność błony komórkowej, a po drugie, wpływają na metabolizm bakterii w taki sposób, że znacznie zwiększa się wewnątrz niej stężenie wolnych rodników tlenowych. A wolne rodniki tlenu, jak wiadomo, mogą być przyczyną oksydacyjnego uszkodzenia wszystkich składników komórki (lipidów, białek, a nawet DNA), co kończy się śmiercią każdej żywej istoty.


Podobnie działa wiele antybiotyków: zakłócają metabolizm bakterii i zwiększają stężenie wolnych rodników tlenu w komórce. Jednak naukowcy odkryli, że obecność jonów srebra znacznie zwiększa skuteczność antybiotykoterapii: nawet bardzo małe ilości srebra pozwalają antybiotykom zabić o 10-1000 razy więcej bakterii. Srebro, zwiększając przepuszczalność błony komórkowej, pozwala większej ilości antybiotyku wniknąć wewnątrz bakterii. Srebro pomaga walczyć nawet z tymi drobnoustrojami, które stały się odporne na antybiotyki. Przykładowo, jony srebra pozwalają wankomycynie wniknąć do wnętrza bakterii Gram-ujemnych, podczas gdy zazwyczaj jej duże cząsteczki nie są w stanie przeniknąć przez błonę zewnętrzną ściany komórkowej tych bakterii.


Naukowcy uważają, że przy pomocy jonów srebra można pokonać jeden z głównych problemów współczesnej medycyny - rosnącą odporność bakterii na antybiotyki. Srebro - ułatwiając antybiotykom dostęp do wnętrza komórki - pozwoli pokonać te bakterie, które nauczyły się przed nimi bronić. Aby osiagnąć ten efekt, najprościej by było dodać jony srebra do wszystkich istniejących obecnie antybiotyków. Jednak zanim wprowadzi sie ten pomysł w życie, trzeba odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie, związane z potencjalną toksycznością srebra. Naukowcy twierdzą, że u myszy poddawanych testom, nie wystąpiła żadna negatywna reakcja na obecność srebra w organizmie, co pozwoliło całkowicie zlikwidować infekcje u zwierząt. Jednak przyjmowanie tego metalu szlachetnego wraz z dawką antybiotyków przez ludzi, może prowadzić do magazynowania się jego nadwyżek w organizmie, a naukowcy nie są pewni jakie objawy (poza tzw. srebrzycą) mogłyby się w efekcie tego pojawić. Dlatego naukowcy ostrzegają, że zanim zacznie się dodawać srebro do antybiotyków, należy najpierw opracować bezpieczne metody usuwania tego metalu z organizmu.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Shaka

Witam . Poczytajcie o srebrze

Witam . Poczytajcie o srebrze koloidalnym ... opinie są różne : i pozytywne i negatywne . Z efektami pewnie podobnie ... jednemu pomoże drugiemu zaszkodzi a trzeci nie skorzysta Smile .

0
0

Skomentuj