Stan zdrowia Twoich jelit ma ścisły związek z samopoczuciem

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Istnieje silny związek między dolegliwościami psychicznymi, a stanem zapalnym w naszych jelitach. Jeśli zmagasz się z nagłymi napadami niepokoju, istnieje możliwość, że odpowiadają za to drobnoustroje w Twoich jelitach, które komunikują się z mózgiem poprzez układ nerwowy. To dobra wiadomość, bo taki stan łatwo jest wyleczyć.  

 

Specjaliści zwracają uwagę na to, jak dużą rolę dla naszego zdrowia psychicznego odgrywa stan zdrowia naszych jelit. Złe wybory żywieniowe mogą powodować stres oksydacyjny, który stanowi podstawę stanu zapalnego w naszym organizmie, powodując depresję, lęki, otępienie, otyłość oraz szereg innych czynników.

 

Odkryto, że jelita komunikują się z układem odpornościowym, a także z mózgiem, między innymi za pomocą neuroprzekaźników. Jelita produkują także neuroprzekaźniki odpowiedzialne za dobre samopoczucie – przykładowo do 90% serotoniny powstaje właśnie w jelicie.

 

Jeśli jelita są zdrowe to wysyłają do naszego mózgu sygnały, które umożliwiają dobre samopoczucie, spokojny sen oraz uczucie sytości. Jednak gdy odżywiamy się nieprawidłowo, efekt może być zupełnie odwrotny – doświadczamy wówczas ciągłego głodu, niespokojnego snu oraz stanów depresyjnych.

Szczególnie zbyt tłusta dieta może powodować powstawanie złych bakterii jelitowych, które powodują stany zapalne. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że każdy układ pokarmowy jest od siebie różny i wiele pokarmów może mieć odrębne działanie na poszczególne osoby.

 

Jedni z nas będą czuć się dobrze po niektórych produktach spożywczych, a jeszcze inni będą doświadczać złego samopoczucia po ich spożyciu. Dlatego w tym przypadku najlepszą taktyką jest obserwacja tego, jak czujemy się po każdym posiłku. Aby ułatwić takie rozeznanie, najlepiej regularnie notować to, co się je i jak się po tym czujemy.

 

Dostosowanie optymalnej diety dla naszego mikrobiomu jelitowego oraz jego regeneracja może potrwać nawet do kilku tygodni. Jednak gdy już osiągniemy ten stan, nasze samopoczucie może znacznie się poprawić.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj