Statyny zmniejszają śmiertelność z powodu COVID-19 o jedną czwartą

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Obserwacje wykazały, że statyny zapobiegają jednemu na cztery zgony w szpitalach wypełnionych starszymi pacjentami z koronawirusem. Największy wpływ na ciężko chorych pacjentów mają statyny, dlatego, jak zauważają lekarze, niezwykle ważne jest, aby nie przerywać ich przyjmowania na tle zakażenia koronawirusem.

 

Statyny są przepisywane w celu obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. Szacuje się, że jedna na cztery osoby na świecie przyjmuje te leki. Biorąc pod uwagę wyniki wcześniejszych badań, że statyny zmniejszają ryzyko śmiertelności z powodu COVID-19, naukowcy z Hiszpanii zdecydowali się przeprowadzić randomizowane badanie, w którym suplementację statyn (w profilaktyce chorób układu krążenia) porównano ze standardową terapią.

 

Zespół ocenił dane od 2159 osób o średniej wieku 67 lat z 19 szpitali w Katalonii w okresie od marca do maja 2020 r. W każdej grupie pacjentów dobierano według płci, wieku i wcześniejszej historii medycznej.

 

Przyjmowanie statyn zmniejszyło ryzyko śmiertelności o 22%, a jeśli terapia była kontynuowana po hospitalizacji, odsetek ten sięgał 25%.

„Wyniki pokazują, że statyny znacznie zmniejszają śmiertelność z powodu COVID-19 i nie powinny być przepisywane w celu zaprzestania przyjmowania tych leków w przypadku zakażenia koronawirusem” - skomentowali autorzy pracy.

Podczas pandemii niektórzy lekarze lub sami pacjenci zdecydowali się zaprzestać stosowania statyn, wierząc, że leki mogą pogorszyć stan w przypadku COVID-19. Z drugiej strony wyniki pokazują, że wycofanie leku może zwiększyć prawdopodobieństwo poważniejszych powikłań. Autorzy badania podkreślają, że „strach przed pandemią nie powinien nigdy służyć do wstrzymania leczenia”.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj