Stłuszczenie wątroby - jaką dietę stosować?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Tłuszcz magazynuje się w wielu obszarach naszego ciała. Niestety, nie omija między innymi wątroby, która podczas stłuszczenia nie jest w stanie prawidłowo usuwać z organizmu toksyn oraz wytwarzać żółci dla układu pokarmowego. Podstawowym działaniem leczniczym wobec stłuszczenia wątroby jest stosowanie odpowiedniej diety, w której nie może zabraknąć kilku kluczowych składników.

 

Dieta na stłuszczenie wątroby obejmuje szeroką gamę produktów spożywczych. Przede wszystkim ważne jest zmniejszenie liczby spożywanych kalorii oraz zwiększenie ilości produktów nieprzetworzonych. Nasz jadłospis powinien być bogaty w złożone węglowodany, białko oraz błonnik.

 

Czosnek stanowi ważny element wielu planów odżywiania i jest bardzo korzystny dla osób cierpiących na stłuszczenie wątroby. Spożywanie czosnku wspomaga pracę układu trawiennego oraz przyspiesza spalanie tłuszczu.

 

Na podstawie wielu badań dowiedziono, że także kwasy tłuszczowe omega-3 mają dobry wpływ na leczenie stłuszczenia wątroby. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że zaprowadzają one równowagę w poziomie cholesterolu we krwi. 

Kolejnym cennym składnikiem diety leczącej stłuszczenie wątroby jest kawa oraz herbata. Napoje te mają działanie przeciwutleniające oraz przeciwzapalne. Kawa i herbata pomagają zwalczyć zły cholesterol, a także leczą nadciśnienie.  

 

W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć warzyw. Idealnym ich uzupełnieniem będą bogate w błonnik brokuły. W mniejszych ilościach można spożywać także awokado oraz orzechy włoskie, które są źródłem zdrowego tłuszczu oraz białka.

 

Podczas leczenia stłuszczenia wątroby bezwzględnie należy unikać prostych węglowodanów, takich jak białe pieczywo, biały makaron lub biały ryż. Kolejnym koniecznym do eliminacji składnikiem jest cukier pod każdą postacią oraz alkohol. W znacznej mierze powinno się ograniczyć spożycie mięsa, decydując się jedynie na chude mięso drobiowe oraz ryby.  

 

Leczenie stłuszczenia wątroby to nie tylko dieta. Lekarze zalecają całkowitą zmianę stylu życia. Pacjenci powinni od trzech do pięciu razy w tygodniu wykonywać 30-minutowe ćwiczenia fizyczne, co znacznie przyspieszy proces rekonwalescencji.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj