Stosowanie witaminy B3 podczas ciąży może zmniejszyć ryzyko poronienia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ryzyko pojawienie się wad wrodzonych oraz poronienia można obniżyć dzięki suplementacji witaminy B3 podczas ciąży. Według obecnych szacunków jedna na cztery kobiety w ciąży na całym świecie doświadcza poronienia, a obecne wyniki badań mogą zmienić tę przykrą rzeczywistość.

 

Zidentyfikowano mutację genu, która ma wpływ na produkcję dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego (NAD) – organicznego związku chemicznego, który ma istotną rolę w procesach oddychania komórkowego, niezbędnego do produkcji energii, naprawy DNA i komunikacji międzykomórkowej.

 

Naukowcy badali także, co powoduje wady wrodzone u myszy. Dowiedziono, że myszy karmione pożywieniem bogatym w witaminę B3 wytwarzały więcej NAD. Z kolei wyeliminowanie witaminy B3 z diety zwierząt skutkowało zwiększoną ilością poronień oraz wad wrodzonych.

Każdego roku ponad 3,3 miliona dzieci poniżej piątego roku życia umiera z powodu wad wrodzonych. Badanie było dotychczas próbą przedkliniczną i będzie musiało zostać powtórzone u ludzi, zanim lekarze będą mogli zalecać suplementy z witaminą B3, jednak wyniki są obiecujące.

„Uważamy, że będzie to jedno z największych odkryć medycznych w naszym kraju” – powiedział Robert Graham z Victor Chang Cardiac Research Institute w Sydney.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj