Stres może powodować bezpłodność

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W badaniach laboratoryjnych autorzy najnowszego badania potwierdzili, że populacja neuronów RFRP, zlokalizowana u podstawy mózgu, jest aktywowana w sytuacjach stresowych i hamuje funkcjonowanie układu rozrodczego.

 

Zdaniem profesora Grega Andersona z Center for Neuroendocrinology na Uniwersytecie Otago w Nowej Zelandii, odkrycia dokonano dzięki postępom neuronauki ostatnich lat, w szczególności poprzez kontrolowanie aktywności oddzielnej grupy neuronów, co pozwala je zagłuszyć lub „obudzić” i obserwować konsekwencje.

 

Korzystając z zaawansowanych technologii transgenicznych, naukowcy wykazali, że zwiększona aktywność neuronów RFRP prowadzi do zahamowania produkcji hormonów płciowych, podobnie jak w przypadku stresu i pod wpływem kortyzolu - hormonu stresu.

 

„Co zaskakujące, kiedy użyliśmy kortyzolu do stłumienia hormonów płciowych, ale jednocześnie stłumiliśmy RFRP, układ rozrodczy nadal funkcjonował tak, jakby w ogóle nie było kortyzolu. Oznacza to, że to neurony RFRP są kluczowym czynnikiem w hamowaniu rozmnażania wywołanym stresem ”- tłumaczy Anderson.

 

Profesor Anderson od prawie 10 lat bada rolę neuronów RFRP w kontrolowaniu płodności u ssaków. Początkowo próbował dowiedzieć się, czy te neurony, zlokalizowane u podstawy mózgu, mogą być odpowiedzialne za hamowanie płodności w warunkach chronicznego stresu. Ten pomysł podsunęły mu badania, które wykazały, że RFRP jest aktywowany podczas stresu.

 

„Od dawna wiadomo, że na przykład kortyzol jest zaangażowany w hamowanie płodności, ale wiadomo też, że komórki mózgowe, które kontrolują układ rozrodczy, nie są w stanie reagować na kortyzol. Gdzieś brakowało ogniwa ”- komentuje Anderson.

 

W testach laboratoryjnych naukowcom udało się odkryć, że neurony RFRP są brakującym ogniwem między stresem a niepłodnością. Uruchamiają się w sytuacjach stresowych, prawdopodobnie przez zatrzymywanie podwyższonego poziomu kortyzolu, a następnie tłumienie układu rozrodczego.

 

Co więcej, u kobiet związek ten jest najbardziej wyraźny. To odkrycie pozwoli na opracowanie leków do leczenia niepłodności opartych na blokowaniu neuronów RFRP. Co najciekawsze, takie leki mogą w ogóle nie powodować żadnych skutków ubocznych, biorąc pod uwagę wszystko, co nauka wie o pracy tych neuronów. I co więcej, takie leki już istnieją, ale nie zostały jeszcze zatwierdzone do stosowania u ludzi i prawdopodobnie wymagają optymalizacji.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj