Stresujesz się pracą? Spróbuj medytacji transcendentnej

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ludzie decydują się na wykonywanie medytacji, aby załagodzić uczucie niepokoju, a nawet ból fizyczny. Opinię taką potwierdza także wiele badań, które sugerują, że medytacja wyraźnie poprawia nasze samopoczucie. Nowe badania wskazują na to, że szczególnie jeden rodzaj duchowej regeneracji – medytacja transcendentna – może złagodzić nasz stres i zwiększyć empatię w środowisku pracy.

 

Badacze zainteresowali się informacjami na temat tego, czy poszczególne techniki medytacji pozwalają pracownikom czuć się mniej zestresowanymi i bardziej cierpliwymi wobec codziennych obowiązków. Obserwowani pracownicy, w szczególności nauczyciele, zmagali się na co dzień ze sporą dawką stresu.

 

Wraz z rosnącą liczbą badań nad wartością inteligencji emocjonalnej i szkodliwym wpływem stresu psychologicznego na nasze zdrowie, coraz częściej dba się o zapewnienie pracownikom właściwych metod do rozładowania niepotrzebnego napięcia. Najnowsze badania to tylko kolejny argument za dalszymi tego typu działaniami.

W ostatnim badaniu kontrolnym, naukowcy obserwowali 96 uczestników, którzy byli pracownikami jednej ze szkół w San Francisco. Pacjentom zalecono przez 4 miesiące uprawiać transcendentalną medytację, czyli taką, która polega na powtarzaniu mantry.

 

Pod koniec okresu badań specjaliści odkryli, że osoby, które rzeczywiście regularnie praktykowały medytację transcendentalną, odczuwały znacznie mniej stresu i zaczęły wykazywać bardziej zaawansowaną inteligencję emocjonalną.

 

Pracownicy medytujący posiadali więc znacznie lepszy ogólny nastrój, wykazywali się wyższymi zdolnościami adaptacyjnymi, a także lepiej radzili sobie ze stresem, który spotykał ich w pracy. Teraz naukowcy zalecają wykonywanie ćwiczeń medytacyjnych wszystkim zestresowanym pracownikom.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj