Stworzono alternatywny mechanizm szczepień chroniący przed zakażeniem COVID-19

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy zmodyfikowali białko ACE2, którego SARS-CoV-2 używa do dostania się do komórek, i tym samym opracowali sposób, aby go oszukać. W rezultacie SARS-CoV-2 wpada w pułapkę, tzn. blokuje jego zdolność do infekowania zdrowych komórek. Wynalazcy twierdzą, że nowe podejście może być skutecznym sposobem leczenia i zapobiegania COVID-19. W szczególności może stać się niezawodną alternatywą dla szczepień dla osób, które z jakiegoś powodu nie wytwarzają przeciwciał.

Białko ACE2 jest uważane za bramę SARS-CoV-2 do zdrowych ludzkich komórek, więc naukowcy z Northwestern University zaczęli badać sposoby zakłócenia tego procesu. Zmodyfikowali ACE2 tak, że SARS-CoV-2 oddziałuje głównie z „atrapą”, przechwytując infekcję. I to zadziałało.

 

Zmodyfikowany ACE2, zdaniem naukowców, działa jak pułapka neutralizująca koronawirusa, a jego czas w organizmie może trwać nawet kilka dni - pisze EurekAlert. Są to kluczowe warunki, aby leczenie było skuteczne dla osoby. Naukowcy przetestowali nową metodę na organellach ludzkich nerek i byli przekonani o skuteczności takiego leczenia. Eksperymenty wykazały, że białko ACE2 przechwyciło SARS-CoV-2 i zneutralizowało wirusa w modelu nerki.

„Te dane potwierdzają słuszność koncepcji, że takie leczenie będzie skuteczne w zapobieganiu zakażeniom u ludzi” - powiedział autor badania Daniel Battle.

Szczepienie jest uważane za najlepszy sposób zapobiegania COVID-19, ale nowe podejście będzie konieczne dla osób, które z jakiegoś powodu nie mogą otrzymać szczepionki lub dla osób, które mają niską odpowiedź immunologiczną w wyniku szczepienia. Zespół prowadzi obecnie badania oceniające bezpieczeństwo nowej metody u ludzi, mając na celu wkrótce przeprowadzenie pierwszych badań klinicznych.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj