Stworzono "elektrycznego lizaka" , który potrafi odtworzyć dowolny smak

Kategorie: 

www.sxc.hu

Czy kiedykolwiek chcieliście poczuć smak potraw gotowanych na ekranie telewizora w ulubionym programie kulinarnym? Jak podaje New Scientist - naukowcom z National University of Singapore, udało się stworzyć prototyp "lizaka", który mógłby pozwolić widzom poznać smak potraw pokazywanych w telewizorze - urządzenie to bowiem może odtworzyć dowolny smak

 

Wynalazek potrafi odtworzyć smak słony, słodki, gorzki i kwaśny. Urządzenie umieszcza się bezpośrednio na języku, jego działanie polega na stymulowaniu kubków smakowych odpowiednimi impulsami elektrycznymi. Naukowcy odkryli, że odpowiednia elektryczna i cieplna stymulacja poszczególnych stref języka pozwala stworzyć iluzję odczuwania podstawowych smaków.


Sygnały, które odtwarzają cztery podstawowe smaki: słony, słodki, kwaśny i gorzki, są przekazywane poprzez elektrodę wykonaną ze srebra, którą umieszcza się bezpośrednio na czubku języka. Receptory smaku 'oszukiwane" są przez róznorodne impulsy elektryczne i niewielkie zmiany temperatury.


Według naukowców, urządzenie mogłoby znaleźć swoje zastosowanie również w medycynie. Osoby cierpiące np. na cukrzycę, mogłyby używać urządzenia do stwarzania iluzji słodkiego smaku, bez szkody dla aktualnego poziomu cukru we krwi. Osoby cierpiące na choroby nowotworowe mogłyby poprawić lub odtworzyć zanikający zmysł smaku, co często ma miejsce podczas chemioterapii.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj