Stworzono inteligentny dodatek do zwykłej toalety do codziennej analizy stolca

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W trosce o wybuch zespołu jelita drażliwego naukowcy ze Stanów Zjednoczonych opracowali opartą na sztucznej inteligencji technologię Smart Toilet, która będzie codziennie badać biomateriał ludzki i sygnalizować pojawienie się oznak nieprawidłowości. Autorzy obiecują, że nowy system da się zintegrować z każdą toaletą już zainstalowaną w domu.

 

Obecnie zaleca się pacjentowi pobranie próbki kału do analizy przed konsultacją z gastroenterologiem. Oprócz wyników badań bardzo ważna jest dla lekarza informacja o częstotliwości chodzenia do toalety i konsystencji stolca, ale pacjenci nie zawsze mogą o tym pamiętać. Zespół z Duke University postanowił opracować systemowe rozwiązanie tego problemu - technologię opartą na sztucznej inteligencji, którą można zintegrować z rurami kanalizacyjnymi w celu automatycznej „diagnostyki”.

 

„Technologia inteligentnych toalet będzie gromadzić i analizować długoterminowe informacje, które mają kluczowe znaczenie dla dokładnej oceny problemów żołądkowo - jelitowych” - wyjaśniają naukowcy. „Zostanie zainstalowany w rurach toalet i nie będzie wymagał żadnych dodatkowych działań człowieka poza spłukiwaniem”.

 

Już na tym etapie badań dokładność wykrywania śladów krwi na obrazach stolca wynosiła 76%, a ocena konsystencji stolca 85%. Na przykład badania krwi utajonej w kale są obecnie stosowane jako pierwsze narzędzie w przypadku podejrzenia raka jelita grubego. W kolejnej fazie naukowcy planują wprowadzić ocenę biochemiczną, która dostarczy lekarzowi bardzo szczegółowych danych o problemie lub już rozwijającej się chorobie. Ponadto przyda się również do monitorowania stanu pacjenta podczas leczenia.

 

Podobny system oceny próbek kału i moczu został wcześniej przedstawiony przez naukowców ze Stanford. Jeśli chodzi o spersonalizowane podejście, poszli jeszcze dalej i zdołali nauczyć sztucznej inteligencji rozróżniania użytkowników poprzez skanowanie odbytu. Znaczenie rozwoju takich narzędzi diagnostycznych tłumaczy fakt, że na całym świecie, a zwłaszcza w krajach rozwiniętych, obserwuje się stały wzrost częstości występowania zespołu jelita drażliwego i nieswoistych chorób zapalnych jelit, ale pacjenci często przez długi czas ignorują te objawy i nie chodzą do lekarza.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj