Stworzono nową metodę oczyszczania wody z pozostałości antybiotyków

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W wodach powierzchniowych wzrasta stężenie farmaceutyków, które dostają się do organizmu wraz z wodą pitną. Naukowcy zajmujący się ochroną środowiska znaleźli sposób na oczyszczenie wody pitnej ze szkodliwych pozostałości leków.

 

Czysta woda pitna jest uważana za jeden z najcenniejszych i najbardziej zagrożonych zasobów Ziemi. Usuwanie niebezpiecznych mikrozanieczyszczeń różnego pochodzenia z wody pozostaje wyzwaniem. W badaniu opublikowanym w Environmental Research naukowcy zbadali zastosowanie nowych i skutecznych metod uzdatniania wody w celu wyeliminowania dwóch mikrozanieczyszczeń, tj. sulfametoksazolu i trimetoprymu. Obie substancje są antybiotykami i są szeroko stosowane w leczeniu chorób płuc i nerek, zarówno w weterynarii, jak i w medycynie.

 

Użycie dużej siły utleniającej rodników jest uważane za najskuteczniejsze narzędzie do usuwania mikrozanieczyszczeń z wody poprzez mineralizację. Rozszerzone procesy utleniania można klasyfikować na różne sposoby, ale dzieli się je głównie na kategorie ze względu na źródło wolnych rodników. Zwykle utleniacze używane do tworzenia ich rodników obejmują nadtlenek wodoru (H₂O₂) i ozon (O₃). W ostatnich latach coraz częściej stosuje się alternatywne utleniacze, takie jak nadsiarczan (PS).

 

„W naszych badaniach skupiliśmy się na ozonie. Mianowicie w połączonych procesach ozonu z nadtlenkiem wodoru (O₃ / H₂O₂) i ozonu z nadsiarczanem (O₃ / PS). Najnowsza technologia to tylko obiecujące rozwiązanie w dziedzinie rodnikowych procesów utleniania do oczyszczania wody. Skuteczność procesu O₃ / PS w degradacji pozostałości antybiotyków w wodzie nie była wcześniej badana, a nasze wyniki są bardzo obiecujące ”- wyjaśnia Niina Dulova, starszy pracownik naukowy w TalTech Environmental Technology Laboratory w Estonii i lider badań.

 

Obecnie ozon jest stosowany głównie w oczyszczalniach ścieków do dezynfekcji wody, ale to nie wystarczy do usunięcia niebezpiecznych pozostałości farmaceutycznych. Jedynie użycie ozonu do utleniania usunie pozostałości antybiotyków z wody.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj