Stworzono test do wykrywania pierwszych oznak choroby Parkinsona

Kategorie: 

Źródło: RMIT UNIVERSITY

W celu zdiagnozowania wczesnego stadium choroby Parkinsona można użyć testu polegającego na rysowaniu spirali na kartce papieru. Australijscy naukowcy przetestowali oprogramowanie, które mierzy szybkość rysowania i nacisk rysika na papier. Pomaga to w wykryciu choroby, która powoduje drgania i sztywność mięśni.

 

Zespół badawczy z Melbourne twierdzi, że proste ćwiczenie w postaci rysunku spirali może być wykorzystane przez lekarza rodzinnego w celu monitorowania stanu zdrowia jego pacjentów w średnim wieku, a także sprawdzania efektów ich leczenia.

 

Metodę sprawdzono na 55 osobach, z których 27 cierpiało na chorobę Parkinsona, a reszta była zdrowa. Prędkość wykonania zadania, a także nacisk pióra podczas szkicowania były niższe wśród pacjentów z chorobą Parkinsona, szczególnie u osób z ciężką postacią choroby. 

W trakcie badania komputer ze specjalnym oprogramowaniem potrafił ocenić stan zdrowia pacjentów. Celem było opracowanie niedrogiego, zautomatyzowanego, elektronicznego systemu diagnozowania wczesnego stadium choroby Parkinsona, który personel medyczny będzie mógł łatwo wykorzystać.

 

Nowa metoda diagnozy może dostarczyć dokładniejszą ocenę stanu zdrowia pacjenta, mierząc szerszy zakres objawów chorobowych, takich jak koordynacja ruchowa, napięcie, szybkość wykonywania powierzonych zadań oraz funkcjonowanie poznawcze.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Skomentuj