Stymulacja ultradźwiękowa wątroby skutecznie leczy otyłość

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Otyłość to jeden z największych i najpoważniejszych problemów zdrowotnych naszych czasów. Choć zmiana diety i wprowadzenie regularnych ćwiczeń często pomaga zrzucić nadmiar kilogramów to jednak nie każdy potrafi wprowadzić taką zmianę do swojego życia. Jednak z najnowszych badań wynika, że stymulacja ultradźwiękowa wątroby może skutecznie zwalczać otyłość.

 

Naukowcy z Feinstein Institutes for Medical Research we współpracy z GE Research przeprowadzili badania opierając się na wcześniejszej pracy, która sugerowała, że impulsy ultradźwiękowe można wykorzystać do stymulacji obwodowego układu nerwowego w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Ponieważ przewlekły stan zapalny o niskim stopniu złośliwości jest powiązany z wieloma problemami metabolicznymi wynikającymi z otyłością, naukowcy chcieli sprawdzić, czy stymulację ultradźwiękową można zastosować w leczeniu otyłości i związanych z nią powikłań.

 

Eksperymenty zostały przeprowadzone na myszach. Jedna grupa gryzoni była karmiona bogatą w tłuszcze i węglowodany dietą zachodnią, podczas gdy grupa kontrolna była na zdrowszej diecie zawierającej mniej tłuszczów i węglowodanów. Zgodnie z oczekiwaniami, myszy na diecie zachodniej w ciągu ośmiu tygodni wyraźnie przybrały na wadze.

 

W dziewiątym tygodniu, myszy na obu dietach zostały podzielone na dwie grupy. Naukowcy codziennie wysyłali w kierunku wątroby gryzoni z pierwszej grupy impulsy ultradźwiękowe techniką pFUS (peripheral focused ultrasound stimulation), podczas gdy wobec drugiej grupy stosowano placebo. Druga faza eksperymentu również trwała osiem tygodni.

Testy wykazały, że myszy na diecie zachodniej, które nie otrzymały stymulacji ultradźwiękowej, nadal przybierały na wadze między 9 a 16 tygodniem. Jednak myszy na diecie zachodniej poddawane codziennej stymulacji ultradźwiękowej miały przede wszystkim mniejszy przyrost masy ciała, mniejszą ilość nagromadzonej tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej, spożywały mniej pokarmu i miały lepszy poziom kilku markerów metabolicznych i zapalnych we krwi. Zauważono również niewielką różnicę między grupami kontrolnymi, niezależnie od tego, czy otrzymywały stymulację ultradźwiękową, czy placebo.

 

Eksperyment pokazał, że terapia ultradźwiękami mogłaby pomóc w walce z otyłością i powiązanymi z nią chorobami przewlekłymi. Co więcej, przynajmniej na dzień dzisiejszy nie odnotowano żadnych skutków ubocznych stosowania stymulacji ultradźwiękowej. Terapia ultradźwiękami mogłaby stanowić dobrą alternatywę dla leczenia farmakologicznego chorób przewlekłych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj