Substancja występująca w żonkilach naturalnym lekiem na raka

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe badania opublikowane w czasopiśmie naukowym Structure wykazały, że naturalny wyciąg z żonkili posiada właściwości przeciwnowotworowe. Być może ekstrakt z żonkili zostanie wykorzystany do stworzenia nowej generacji leków wobec tej destrukcyjnej choroby.

 

Badania prowadzone przez Denisa Lafontaine’a z belgijskiego Uniwersytetu Libre de Bruxelles dowiodły, że w żonkilach znajduje się substancja zwana hemantaminą, która posiada naturalne właściwości przeciwnowotworowe. Hemantamina (HAE) jest alkaloidem – związkiem chemicznym, który naturalnie występuje w roślinach, ale ma także silne działanie na ludzki organizm. Przede wszystkim, HAE ma działanie przeciwrakowe, niszcząc komórki nowotworu.

 

Lafontaine tłumaczy, że komórki rakowe potrzebują do swojego rozwoju syntezy białek, dlatego podstawowym celem terapii przeciwnowotworowych jest uniemożliwienie im tego procesu. HAE zaburza działanie rybosomów komórek nowotworowych, przez co hamuje ich syntezę białkową.

Stres komórek rakowych wywołany przez HAE powoduje reakcję łańcuchową, której kulminację stanowi śmierć niepożądanych komórek. Autor badania uważa, że po raz pierwszy udało się naukowo wyjaśnić właściwości lecznicze żonkili, które były stosowane w medycynie ludowej już od czasów starożytnej Grecji.

 

Lecznicze właściwości żonkili to nie tylko działanie przeciwnowotworowe, ale także antycholinesterazowe, przeciwmalaryczne, przeciwwirusowe oraz przeciwzapalne. Co ciekawe, zarówno morfina, chinina i efedryna należą do tej samej rodziny, co HAE obecna w żonkilach.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj