Substancje chemiczne powszechnie występujące w plastiku wiążą się z przewlekłymi chorobami

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zespół naukowców z Australii zbadał ostatnio niektóre substancje chemicznie, powszechnie występujące w tworzywach sztucznych. Wykazano związek pomiędzy wyższym występowaniem tych związków w moczu a nasileniem się chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2 oraz nadciśnienia u mężczyzn.

 

Tworzywa sztuczne otaczają nas zewsząd, często będąc częścią opakowania produktów spożywczych. Zastępują drewno, metal, szkło i inne droższe i mniej wytrzymałe materiały. Jedną z grup substancji chemicznych często występujących w tworzywach sztucznych są ftalany. Zwiększają elastyczność, przejrzystość oraz trwałość produktów. Co ważne, są powszechnie stosowane w opakowaniach żywności, lekarstw, zabawek, a nawet urządzeń medycznych.

 

W ostatnich latach odbyły się dyskusje na temat bezpieczeństwa ftalanów oraz konsekwencji dla zdrowia człowieka z powodu ich powszechnego używania w Kanadzie, Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. Nie ma jednak ostatecznych, naukowo potwierdzonych dowodów na to, że owe substancje powodują poważne choroby, a miliony ton ftalanów są nadal używane w skali globalnej. W najnowszym badaniu przyjrzano się kontaktowi z ftalanami wśród Australijczyków, analizując dane medyczne 1500 mężczyzn. Niebezpieczne substancje w organizmie wykryto u 99,6% mężczyzn w wieku 35 lat lub starszych.

 

Poziom ftalanów był wyższy u mężczyzn, którzy spożywali więcej zapakowanych i przetworzonych produktów spożywczych, napojów gazowanych i mniejsze ilości świeżych owoców i warzyw. Odkryto, że występowanie chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2 i wysokiego ciśnienia było wyższe u mężczyzn z większym poziomem ftalanów w organizmie. Dane zostały skorygowane pod kątem stylu życia i czynników społeczno-ekonomicznych, jednak wyniki pozostały niezmienne.

 

Zespół naukowców stwierdził także, że wyższy poziom ftalanów wiąże się z wyższymi poziomami biomarkerów stanów zapalnych. Wciąż potrzebne są dalsze, dokładniejsze badania w tej tematyce, jednak unikanie narażenia na ftalany oraz przyjęcie zdrowszego stylu życia może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia chorób przewlekłych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj