Substancje roślinne jako alternatywny środek antykoncepcyjny

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Dwa związki chemiczne, znalezione w dzikich roślinach, mogą stanowić dobrą alternatywę dla środków antykoncepcyjnych – twierdzą naukowcy. Substancje chemiczne pochodzące z korzenia mniszka lekarskiego oraz rośliny Tripterygium wilfordii od dawna są stosowane w tradycyjnych lekarstwach.

 

Kalifornijscy naukowcy odkryli, że substancje zawarte w roślinach mogą zapobiec zapłodnieniu. Odkrycie może doprowadzić do nowego podejścia do antykoncepcji męskiej. Substancje mają działać jak „molekularne prezerwatywy”.

 

Opracowany związek chemiczny ma blokować progesteron, nie uszkadzając przy tym plemników, twierdzi Polina Lishko, adiunkt z biologii molekularnej i komórkowej Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.Naukowcy uważają, że odkryty przez nich środek działa w bardzo małych dawkach i nie ma żadnych skutków ubocznych, w przeciwieństwie do antykoncepcji hormonalnej dla kobiet. Przeprowadzone badanie pokazuje, że dwa naturalne związki chemiczne mogą zostać wykorzystane do pigułki antykoncepcyjnej dla mężczyzn, jednak dokładne jej opracowanie ma potrwać jeszcze kilka lat.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Olpka

Interesujące... Co do

Interesujące... Co do szkodliwości antykoncepcji hormonalnej to kłóciłabym się o to. Kilka lat brałam tabletki po czym zdecydowałam sie na dziecko. Po urodzeniu załozyłam wkładkę levosert i mam ją ponad rok. Nigdy nic mi nie zaszkodziło, badania zawsze w normie i szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie faceta z antykoncepcją :d

0
0

Skomentuj