Suchość w uszach: przyczyny, leczenie i profilaktyka

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Suchość w uszach często charakteryzuje się gromadzeniem się suchych, martwych płatków skóry w zewnętrznym kanale słuchowym i związanym z tym uczuciem swędzenia. Przyczyną może być niewystarczająca produkcja woskowiny lub zbyt częste czyszczenie uszu.

 

Suchość uszu może być powiązana z niektórymi alergiami, na przykład na szampon, lub innymi dolegliwościami skórnymi, na przykład egzemą, łuszczycą czy zapaleniem skóry. Przesuszonej skóry w uszach mogą doświadczać także osoby noszące aparaty słuchowe, które podrażniają delikatną skórę uszu.

 

Suchość w uszach jest także wynikiem nadmiernego czyszczenia – woskowina jest potrzebna dla zachowania dobrego stanu zdrowia narządów słuchu. Leczenie suchości uszu opiera się przede wszystkim na likwidacji uczucia świądu, a następnie na przywróceniu zdrowego nawilżenia kanału słuchowego. 

Wybór leczenia zwykle zależy od ustalenia przyczyny problemu. W przypadku wyprysków, łuszczycy lub zapalenia skóry stosuje się zwykle te same środki, co w obrębie innych części ciała dotkniętymi tymi zmianami. Najbardziej skuteczne okażą się lekarstwa łączące ze sobą działanie przeciwzapalne z działaniem nawilżającym. W zależności od przyczyny lekarz może przepisać także leki przeciwgorączkowe lub doustne antybiotyki.

 

Najlepiej wcale nie używać patyczków do uszu ani wacików, ponieważ mają one tendencję do nadmiernego czyszczenia uszu. Ponadto, mogą one wpychać woskowate resztki dalej do kanału słuchowwego, przyczyniając się do powstawania dodatkowych podrażnień i infekcji. Uszy najlepiej myć palcami, przy użyciu wody z mydłem o prawidłowym pH. Warto dodać, że zdrowe ucho jest organem samoczyszczącym i zazwyczaj nie wymaga dodatkowej ingerencji.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Skomentuj