Superkomputery będą lekarzami przyszłości

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Dokonania w dziedzinie medycyny w 2017 roku były naprawdę wyjątkowe – stworzono między innymi sztuczną inteligencję do wykrywania i zabijania komórek rakowych oraz przenośne detektory raka skóry. Przypadki te są jednak jedynie wierzchołkiem góry lodowej, ponieważ badań świadczących o komputeryzacji medycyny są setki i momentami trudno jest być z nimi na bieżąco. Tylko niektóre dokonania trafiają do mediów i cieszą się dużym zainteresowaniem.

 

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Północnej Karolinie opracował specjalny program do zbierania całości danych, wygenerowanych do tej pory na potrzeby doskonalenia medycyny, w celu zidentyfikowania potencjalnie najbardziej istotnych opcji. Mówiąc prościej, chce się wykorzystywać zaawansowane techniki obliczeniowe do identyfikacji użytecznych metod leczenia na przykład raka.

 

Odkrycia naukowców opublikowane w czasopiśmie The Oncologist sugerują, że nowa metoda może pomóc lekarzom i innym specjalistom pozostać na bieżąco z aktualnościami w dziedzinie medycyny. Badacze skorzystali z pomocy superkomputera IBM o nazwie Watson, który zaczął poniekąd pełnić funkcję lekarza, dobierając potencjalnie najbardziej skuteczne terapie do leczenia wskazanych przypadków raka.

Algorytm przeanalizował ponad tysiąc jednostek chorobowych, wskazując nowoczesne terapie we wszystkich przypadkach, podczas gdy ludzie byli zdolni do znalezienia właściwej formy leczenia jedynie u 703 osób. Nowa metoda diagnozowania choroby oraz doboru leczenia może mieć istotny wpływ na wydłużenie życia pacjentów oraz możliwość ich całkowitego wyleczenia.

 

Badania naukowców z Uniwersytetu w Północnej Karolinie uświadamiają, w jaki sposób możliwości uczenia maszynowego sztucznej inteligencji i jej operowania na ogromnej liczbie danych może pomóc w diagnostyce i doborze terapii dla wielu chorób i przypadłości.

 

Zastosowania dla sztucznej inteligencji w medycynie są stale poszerzane. Przykładem może być firma Microsoft, która ma już plany wykorzystania komputerów do znalezienia najskuteczniejszego lekarstwa na raka. Być może w niedalekiej przyszłości, gdy pacjenci będą trafiać do szpitala, ich leczenia będzie podejmować się nie człowiek, a komputer.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj