Suplementacja witaminy D może przyspieszać gojenie się ran po oparzeniach

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Pomimo ostatnich postępów w medycynie, ciężkie poparzenia pozostają wyjątkowo trudne do wyleczenia. Duże ryzyko infekcji po oparzeniu mocno utrudnia leczenie. Możliwe jednak, że lekarze znaleźli na to sposób – może nim być suplementacja witaminą D.

 

Profesor Janet Lord i Dr Khaled Al Tarrah z Institute of Inflammation & Aging w Birmingham odkryli, że znane właściwości antybakteryjne witaminy D mogą pomóc w zwalczaniu tego typu infekcji i wspomóc gojenie ran. Obserwowali oni osoby z ciężkimi oparzeniami przez rok, dodatkowo mierząc poziom witaminy D we krwi. Następnie przedstawili swoje wnioski na corocznej konferencji Towarzystwa Endokrynologicznego, która odbyła się w Harrogate w Wielkiej Brytanii.

Grupa badanych wyniosła jedynie 38 osób, jednak to wystarczyło, aby uzyskać odpowiednie wyniki. Pacjenci z wyższym poziomem witaminy D w organizmie o wiele szybciej dochodzili do siebie. Niski poziom witaminy D wiązał się z gorszymi wynikami u pacjentów z oparzeniami, w tym z infekcjami zagrażającymi życiu, śmiertelnością i opóźnionym gojeniem się ran, a także z gorszymi bliznami.

 

Współczesny styl życia wiąże się z tym, że ​​większość ludzi przebywa o wiele mniej na słońcu niż nasi przodkowie, odcinając się od głównego źródła witaminy D. Prócz tego osoby, które mieszkają w mniej nasłonecznionych miejscach często nie zdają sobie sprawy, że powinni suplementować tę witaminę. Suplementy witaminy D, zarówno w diecie jak i w formie zastrzyków, są skutecznym rozwiązaniem, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w ogóle ich potrzebuje.

Naukowcy zajęli się głównie badaniem niedoboru witaminy D w organizmie, które powstają przez oparzenia. Niedobór witaminy D może skutkować wieloma nieprzyjemnymi objawami, m. in. bólami głowy, czy nawet problemami z pęcherzem.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj