Świadomy oddech kluczem do zdrowego i młodego mózgu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

O zbawiennym wpływie medytacji na naszą koncentrację mówi się już od dłuższego czasu. Warto jednak wiedzieć, że w większości stoi za tym praktykowanie świadomego oddychania. Niedawno udowodniono naukowo, że regularne ćwiczenia polegające na świadomym oddechu mogą przynieść miarodajne, pozytywne skutki dla naszego umysłu.

Naukowcy wykazali, że tylko 25 minut jogi lub po prostu świadomego oddychania odczuwalnie poprawia funkcjonowanie mózgu, a nawet zwiększa poziom energii. Co więcej, badacze twierdzą, że po takim ćwiczeniu zwiększa się również odporność na stres.

 

Istnieją jednak także długofalowe efekty regularnie uprawianej medytacji. Niedawne badania sugerują, że świadome oddychanie może zmniejszyć osłabienie funkcji poznawczych, które pojawia się u ludzi wraz z wiekiem. W efekcie mózg osoby medytującej zachowuje swoją młodzieńczość, a zatem funkcjonuje równie sprawnie, jak kiedyś.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie naukowym Psychophysiology dowiadujemy się, że świadome oddychanie wpływa na poziom neuroprzekaźnika, zwanego noradrenaliną – hormonu „stresu”, który może powodować np. szybsze bicie serca czy też rozszerzanie się źrenic.  

„Kiedy jesteśmy zestresowani, nasz mózg produkuje zbyt dużo noradrenaliny, przez co nie możemy się skupić” – wyjaśniają naukowcy – „Z kolei podczas zmęczenia, kiedy czujemy się ospali, noradrenaliny jest zbyt mało i także mamy trudności z koncentracją”.

Badacze są zdania, że skupianie uwagi na oddechu pozwala uregulować poziom hormonu, bez względu na to czy w danej chwili posiadamy jego nadmiar, czy też niedobór. To z pewnością dowód na istnienie silnego związku pomiędzy naszym oddechem a stabilnością naszego umysłu. Kto wie, może to być także naukowe uzasadnienie dla skuteczności medytacji.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj