Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed tajemniczą chorobą X, która może zabić miliony

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) postawiła naukowców i pracowników służby zdrowia na całym świecie w stanie gotowości w związku z odkryciem nowego i potencjalnie śmiertelnego patogenu – choroby X.

 

Każdego roku organizacja z siedzibą w Genewie, której zadaniem jest monitorowanie i ochrona zdrowia na świecie, zwołuje posiedzenie wysokiego szczebla starszych naukowców, aby wymienić choroby, które stwarzają poważne ryzyko wywołania poważnego międzynarodowego zagrożenia zdrowia publicznego.

W poprzednich latach lista została ograniczona do znanych zabójczych wirusów, takich jak Zika, gorączka Lassa, która rozprzestrzenia Nigerię oraz Ebola, która zabiła ponad 11 tys. osób podczas epidemii w Afryce Zachodniej w latach 2013–2016. W tym roku tajemniczy patogen został dodany jako dziewiąty element na liście obserwowanych.

 

Postępy w technologii edycji genów, które umożliwiają manipulację lub tworzenie całkowicie nowych wirusów oznaczają, że choroba X mogła pojawić się w wyniku wypadku lub aktu terroru. Jednak bardziej prawdopodobne jest, że choroba X może być wywołana przez chorobę odzwierzęcą – taką, która przenosi się ze zwierząt na ludzi, a następnie rozprzestrzenia się, by stać się epidemią lub pandemią w ten sam sposób co wirus świńskiej grypy H1N1 w 2009 roku.

„Historia mówi nam, że najprawdopodobniej następna duża epidemia będzie czymś, czego nie widzieliśmy wcześniej.” – powiedział John-Arne Rottingen, szef norweskiej Rady ds. Badań Naukowych. – „Ważne jest, abyśmy byli świadomi i przygotowani na to prawdopodobnie największe ryzyko w historii.”

Infekcje odzwierzęce, które spowodowały spustoszenie w przeszłości obejmują HIV, który prawdopodobnie przeniósł się z szympansów na ludzi i zabił 35 milionów ludzi od wczesnych lat osiemdziesiątych. Ebola również jest chorobą odzwierzęcą.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj