Światowe media pod wrażeniem wykonanego kilka dni temu przeszczepu twarzy u 33-letniego Polaka

Kategorie: 

www.123rf.com

33-letni polski mężczyzna otrzymał przeszczep twarzy, zaledwie trzy tygodnie po tym, jak uległ wypadkowi w pracy. Lekarze poinformowali, że to pierwszy na świecie przeszczep ratunkowy twarzyprzeprowadzony tak szybko po uszkodzeniu. Jak podali lekarze - było to najkrótszy na świecie okres oczekiwania na taką operację.



Przeszczepy twarzy to niezwykle skomplikowane i stosunkowo rzadkie procedury medyczne, które zwykle wymagają dłuższego przygotowania, zazwyczaj kilka miesięcy lub nawet lat. Jednak stan zdrowia polskiego pacjenta pogarszał się tak szybko, że przeszczep zaczęto postrzegać jako zabieg ratujący życie. Pacjent, pozbawiony górnej części twarzy był stale narażony na groźne infekcje.



Podczas pracy w zakładzie kamieniarskim, maszyna używana do cięcia kamieni poważnie uszkodziła twarz i zmiażdżyła górną szczękę chorego. Przewieziono go na intensywną terapię do jednego z wrocławksich szpitali, gdzie podjęto próbę przeszczepienia mu jego własnej twarzy. Jednak pomimo stosowania nawet niekonwencjonalnych metod leczenia (pijawek), zabieg się nie udał. W wyniku niekompetencji prokuratora, który zażądał aby amputowana twarz pozostała na miejscu wypadku, fragment ciała był zbyt długo niedokrwiony i się nie przyjął. Następnie przewieziono pacjenta do Centrum Onkologii i Instytutu Onkologii w Gliwicach, w którym wykonuje się pacjentom przeszczepy i rekonstrukcje twarzy, które zostały zniekształcone przez raka. Tam przeprowadzono 27-godzinny przeszczep twarzy chorego.


Przeszczepy twarzy są zwykle ostatecznością, której lekarze podejmują się po wypróbowaniu wszystkich konwencjonalnych metod rekonstrukcji i operacji plastycznych. Choremu zrekonstruowano twarz, szczękę, żuchwę, podniebienie, oczodoły i powieki. Operacja była jedyną szansą pacjena na przeżycie - przed operacją istniało ogromne ryzyko infekcji, ze względu na ogromne obrażenia jamy ustnej i kości czaszki. Mężczyzna też nie mógł oddychać, ani jeść.

 

Teraz lekarze mają nadzieję, że operacja pozwoli pacjentowi wrócić do normalnego życia i że będzie on będzie w stanie oddychać, jeść i widzieć. Będzie jednak musiał przyjmować przez resztę swojego życia specjalne leki, aby zapobiec odrzuceniu nowej twarzy. Dotychczas na całym świecie przeprowadzono ponad 20 przeszczepów twarzy. Pierwszą operację przeprowadzono we Francji w 2005roku u kobiety okaleczonej przez własnego psa.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj