Szczepionka przeciw malarii wykazała 100% długotrwałą ochronę u ludzi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy po raz pierwszy odnotowali taki wynik. Do tej pory żaden kandydat na szczepionkę nie wykazał tak długotrwałej ochrony. Chociaż badania kliniczne wciąż trwają, autorzy uważają, że ich lek będzie skuteczny w ochronie podróżnych i ludzi w regionach endemicznych malarii.

 

Szczepionka PfSPZ została opracowana przez amerykańską firmę biotechnologiczną Sanaria. Badania kliniczne fazy pierwszej są już zakończone i trwa faza druga. PfSPZ podawano uczestnikom w połączeniu z jednym z leków przeciwmalarycznych, pirymetaminą lub chlorochiną. Wraz z tym ostatnim przez trzy miesiące odnotowywano 100% ochronę przed infekcją. Malarię wywołuje patogen Plasmodium. Szczepionka PfSPZ zawiera jedną z jej form, oczyszczone sporozoity Plasmodium falciparum, które dostają się do wątroby przez krwioobieg i powodują infekcję. Oprócz szczepionki naukowcy wyznaczyli ochotnikom pirymetaminę, która zabija patogen w wątrobie, lub chlorochinę, która działa w krwiobiegu.

 

Trzy miesiące po szczepieniu i lekach uczestnikom wstrzyknięto patogen przez krew. Ochrona była słaba przy niskich dawkach. Tak więc tylko dwóch z dziewięciu ochotników (przyjmujących pirymetaminę) było chronionych przed malarią. Najwyższa dawka już chroni od 77,8% do 87,5%, w zależności od szczepu patogenu. Najlepszy wynik dało połączenie PfSPZ z chlorochiną. Wszystkich sześciu uczestników wykazało 100% ochronę przed malarią przez co najmniej trzy miesiące po szczepieniu.

 

„Są to bezprecedensowe wyniki dla każdej opracowywanej szczepionki przeciw malarii” – tłumaczą autorzy.

Ich zdaniem szczepionka może być obiecującym narzędziem zarówno dla mieszkańców terenów endemicznych, jak i dla turystów. Co roku na malarię choruje ponad 220 milionów ludzi, a około 400 tys. umiera z powodu infekcji.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj