Szczepionka spowoduje, że alkohol staje się nie do zniesienia

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Być może pojawi się szansa na normalne życie dla cierpiących na alkoholizm. Już wkrótce wystarczy udać się do lekarza, aby otrzymać specjalną szczepionkę, która spowoduje całkowitą nietolerancję organizmu dla alkoholu.

 

Mimo, że brzmi to jak utopia to jednak jest to całkiem realna przyszłość. Przełom może nastąpić dzięki badaniom prowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu w Chile. Od jakiegoś czasu pracują oni nad szczepionką, która jest w stanie spowodować, aby alkohol stał się nie do zniesienia dla każdego, kto go pije.

 

Szczepionka powtarza mechanizm, który występuje naturalnie u niektórych osób z mutacją genu powodującą nietolerancję alkoholu. Coś takiego ma podobno około 20 procent Japończyków, Chińczyków czy Koreańczyków.  Szczepionka spowoduje wysłanie biochemicznego sygnału do wątroby, aby nie produkowała substancji metabolizujących alkohol, co skutkuje odkładaniem się aldehydu octowego. W efekcie człowiek czuje się okropnie i nie jest w stanie pić.

 

Specjaliści znaleźli sposób na zablokowanie syntezy jednego z enzymów za pomocą szczepionki, która naśladuje mutację nietolerancji.  Ta mutacja występuje u ludzi na całym świecie.  Jest to podobne do nietolerancji laktozy. Do tej pory, szczepionka została pomyślnie przetestowana na myszach alkoholikach.  Jedna dawka szczepionki zmniejsza zwyczaj picia do 50 procent w ciągu 30 dni.  Pierwsza faza testów na ludziach może się rozpocząć do końca 2013 roku.  Jeśli testy okażą się skuteczne, przyszłość szczepionki będzie zależeć od firm farmaceutycznych.

 

Alkoholizm to jedna z plag naszych czasów. Jest szczególnie częsty w zimnych krajach północy. Alkoholizm jest poważnym problemem społecznym w krajach skandynawskich oraz wśród Słowian, zwłaszcza Polaków i Rosjan. Ten często nadużywany narkotyk to substancja odurzająca o prawie tak samo dużej sile uzależnienia jak opiaty a mimo to jest całkowicie legalny a na dodatek wysoko opodatkowany przez państwo. Wiele metod walki z alkoholizmem, na przykład tak zwane wszywki, okazało się nieskutecznymi, być może szczepionka okaże się skuteczna przynajmniej w warstwie fizycznej bo z pewnością nie uleczy psychiki osoby nadużywającej tego popularnego narkotyku.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj